יורם ארנשטיין: "הפועל רוצה להראות שערכים הם אחד הדברים החשובים, לא משאירים אף אחד מאחור"

יורם ארנשטיין (עדי מלול)
יורם ארנשטיין (עדי מלול)
בעיצומן של תחרויות הספורטיאדה, התפנה מנכ"ל הפועל לראיון על האירוע המדהים, השינוי מהשנה הקודמת, ההכנות וגם: מה הוא הענף המועדף עליו?

כאשר אחד מאירועי הספורט הגדולים שמתקיים במדינת ישראל נמצא בעיצומו, התפנה מנכ"ל מרכז הפועל, יורם ארנשטיין, אחד האנשים המשפיעים בספורט הישראלי, לראיון גלוי לב על ההכנות, ההבדלים מהשנה הקודמת, תכנית העבודה לשנה הקרובה ומהו הענף המועדף עליו במשחקים?

"קודם כל, מספר הספורטאים גדל, ישנה תנופה אדירה בכדורשת ולראשונה השתתפו איתנו ספורטאים עיוורים ברכיבה", כך ענה ארנשטיין לשאלה מה השתנה מהשנה שחלפה. כזכור, בשנה הנוכחית הצטרפו לראשונה ספורטאים בעלי מוגבלויות, ארשנטיין התייחס ואמר: "זה לא עניין של רגש, אני חושב שהפועל יחד עם ההסתדרות רוצים לחזור להראות שערכים הם אחד הדברים החשובים, ואנחנו לא משאירים אף אחד מאחור לא מוגבלים לא עיוורים לא חרשים. הפועל רוצה למנף את העניין החברתי שהוא חלק בלתי נפרד והוא עושה את זה באמצעות הספורט".

ארנשטיין שיתף בהכנות לקראת האירוע הגדול והמושקע: "אנחנו עובדים על הספורטיאדה משהו כמו 10 חודשים. לוחות הזמנים הם די ברורים. המערכת עובדת כמו שצריך. חשוב לזכור לספורטיאדה יש עוד חלק שני בטבריה, שם משחקים באולינג. השנה מאמאנט הופרדו כיוון שמספר הנשים שמשחקות כדורשת עלה בצורה בלתי רגילה, ולא היה לנו מקום ל-1,200 נשים. הסתפקנו בזה שהליגות למקומות עבודה שזה 800 נשים, השתתפו כרגיל".

מנכ"ל הפועל אף חשף סוד קטן כשאמר: "קיבלנו הצעה מחברה מסחרית גדולה למתג את האירוע. זה ברור שזה אחד האירועים המאוד יפים שמתקיימים במדינת ישראל. שמח שהפועל יחד עם ההסתדרות, המפעלים וארגוני העובדים תומכים ברעיון והשותפות הזאת יוצרת אווירה טובה".

כשנשאל על ענף הספורט המועדף עליו, ענה: "ענף הכדורשת הוא מבחינתי ענף מאוד חשוב. הנושא של כדורשת הוא ספורט של נשים, וכאשר הן יוצאות מהבית אחר הצהריים לעשות ספורט, הבית משתנה, ואז כולם לוקחים אחריות ולבצע את התפקידים שהאמא מבצעת. המסר חברתי של נשים בספורט הוא מסר מאוד חשוב והוא מסר חברתי, ולכן אני תומך בו והוא מאוד קרוב לליבי".

כידוע, במשך כל השנה מתקיימת פעילות ספורטיבית בליגה למוקמות עבודה, כאשר הספורטיאדה היא סוג של אירוע מסכם: "הספורט במקומות עבודה מתנהל אמצעות 11 עמותות שקשורות להסתדרות. משחקים שם ב-17 ענפים כ-20,000 ספורטאים כל השנה. זו פעילות שנתמכת על ידי ארגוני העובדים והמפעלים עצמם. המפעלים רואים חשיבות גדולה בספורט, בעצם כל עובד של המפעל שעוסק בספורט הופך להיות חלק מהמנהיגות של המפעל. מחקרים בחול הראו שמפעלים שתומכים בספורט במקומות עבודה, כושר הייצור של העובדים גדל", אמר ארנשטיין.

לגבי העתיד אמר: "אנחנו נמצאים בתקופה של אי ודאות מה יהיו התקציבים בספורט. קיבלתי הבטחה בהסתדרות לגבות את העבודה שלנו מול הספורט העממי, הספורט בפריפריה, אבל במקביל עומדת בפנינו משימה לא פשוטה באיזשהו מקום להקטין את ההחלטות של הוועדה לצמצום ההימורים שיזם שר האוצר, משה כחלון. אני חושב שהוא צודק בהחלטה שלו. מדינה מתוקנת שרואה שהולך להיות פחות כסף לספורט, צריכה לתת מתקציב המדינה לטובת הספורט, כי עד היום חלק גדול מהתקציב הגיע ממועצת ההימורים ואם זה יקטן, המדינה תצטרך לתת לזה משקל. אני מכיר את שר האוצר, הוא איש חברתי ואוהב ספורט, אני מעריך שאם הוא יראה שיש מצוקה הוא יכניס עוד כסף מתקציב המדינה".

כידוע, ארנשטיין ממלא את אחד המתפקידים המאתגרים ביותר. מנכ"ל הפועל סיכם את דבריו כשאמר: "הקדוש ברוך הוא זיכה אותי ביכולת לעזור לאנשים, פשוט הרגשה נפלאה שאתה תומך בדבר שיש בו ערכים של שותפות, נחישות ומצוינות. אני שמח וטוב לב על כל דקה שאני מכהן כאן כמנכ"ל הפועל. אנחנו רואים הצלחה ברגע שכולם חוזרים מאושרים ובריאים הביתה, מבחינתנו זו ההצלחה".