טיפה ועוד טיפה

קרדיט: גיא יחיאלי, באדיבות איגוד השחייה בישראל
קרדיט: גיא יחיאלי, באדיבות איגוד השחייה בישראל
קרדיט: גיא יחיאלי, באדיבות איגוד השחייה בישראל
קרדיט: גיא יחיאלי, באדיבות איגוד השחייה בישראל
לא קל לשחייה הישראלית כשהבריכות עדיין סגורות אבל לפחות מאתמול הותר לשחייני המועדונים הרשומים באיגוד השחייה לחזור לאימונים במגבלה של 10 אנשים בקפסולה, ואילו נבחרת ישראל מתאמנת כבר שבועיים בווינגייט. יור איגוד השחייה סימון דוידסון מסכם תקופה של סגר, מאבק תקשורתי למען חזרה לפעילות, מביע שמחה על ההקלות אבל מודה שעדיין העלטה גדולה, מקצועית וכלכלית.

כבר מותר לחרוג מרדיוס 100 המטרים אבל משרד הבריאות לא מאשר עדיין אפילו מילימטר אחד במים. עם זאת, הספורט הישראלי התבשר כי השחייה התחרותית חוזרת. זאת אומרת, היכן שאפשר לשחות בישראל מחוץ לבריכה האולימפית שבמכון ווינגייט, וזה לא הרבה. הממשלה אישרה אמש את חזרת הפעילות של השחיינים התחרותיים, קרי, הרשומים באיגוד השחייה, אבל יור איגוד השחייה, סימון דוידסון, מספר בראיון לאתר מרכז הפועל כי חלק ניכר מהמועדונים לא יוכלו לעשות זאת מכיוון שפעילותם תלויה, לרוב, בקאנטרי או בריכה עירונית.

דוידסון: "אני מעריך כי 40 אחוז מהמועדונים אינם יכולים עדיין לחזור לפעילות ולא ייפתחו כלל. אנחנו עובדים מול הרשויות המקומיות בנושא על מנת לסייע לשחיינים התחרותיים של האיגוד. חוגי הילדים שמתחזקים כלכלית את המועדונים סגורים כבר שלושה חודשים ללא פעילות, וזו מכה כלכלית. אנחנו עדיין לא יודעים מתי הם יוכלו לחזור לפעילות ומה בדיוק ייפתח ומה לא, כך שהעלטה עדיין גדולה. כדי להחזיר את התחרויות בעוד כחודש, שחיין צריך להיות במים כל יום".

איגוד השחייה הפעיל לחץ מסיבי למען החזרת הפעילות, לצד הקמפיינים האחרים בספורט הישראלי. דוידסון: "עשינו עבודה נהדרת בזמן הסגר. היו הרבה אימונים דרך הזום באמצעות מאמנים מקצועיים בהם השתתפו אלפי אנשים. ההורים היו חלק מהמאבק ברשת ושיתפו את המסרים שלנו. היה ממש פיצוץ בפייסבוק ובאינסטגרם, והכי יפה היה לראות את הצימאון לשחייה, לחזרה לפעילות. תודה גדולה מגיעה גם למרכז הפועל, שתמך במועדונים בתקופה מאתגרת זו, ולמנכל הפועל יורם ארנשטיין, שסייע לנו מול הרשויות השונות".

פעילות השחייה תתקיים עד להודעה חדשה בקפסולה של עשרה אנשים באימון, כולל המאמן עצמו. "זה לא אידיאלי אבל לפחות המועדונים רשאים להתאמן עקרונית. העברנו להם היום את כל הנחיות משרד הבריאות. את נבחרת ישראל החזרנו לפעילות בבריכת ווינגייט כבר לפני כשבועיים. בקרוב נפרסם תכנית חדשה של תחרויות במקום זו שפרסמנו בתחילת העונה. ביטול התחרויות השונות אילץ אותנו לשבת על תכנון חדש. תחילה, יתקיימו תחרויות אזוריות, ולאחר מכן ארציות, כך אנו מקווים. התחרויות ייערכו בהתאם להנחיות הממשלה".

מאמני הנבחרת הזרים, שנמצאים בחל"ת, ימשיכו להוביל את ישראל לטוקיו 2021, אבל כרגע, המאמן השוויצרי לוקה גברילו נמצא באוסטריה, ודייויד מארש באמריקה. גברילוב אמור לחזור לישראל בעוד כשבועיים, כך מקווים באיגוד, אבל ייקח עוד זמן עד שיהיה אפשר לקבוע אימונים עם מארש. הנבחרת היתה אמורה לנסוע אליו לסן דייגו, וכרגע זה נראה עוד קצת רחוק כי משבר הקורונה באמריקה היה חריף במיוחד.