טורניר ליד הפרדס


 שלמה לירן, תלאביבי אדום במקור, ייסד מפעלי כדורגל חשובים באזור מנשה גם כשלא היה אפילו מגרש אחד בקיבוץ רמות מנשה, שם בכלל עבד בפרדס. מספר דורות עברו תחת ידו וחוו טורנירים שהחיו את סצינת הכדורגל באזור. הוא שיחק בעצמו עד גיל 46, עסק גם בהנחלת משחק הכדורסל ותרם בכל מכל למען הספורט ולמען הפועל. על כל אלה ועוד יוענק לו העיטור "לאיש כפועלו" של מרכז הפועל בכנס ותיקי הפועל המסורתי המתקיים בחנוכה

שלמה לירן (זינגר עד גיל 24), שיחגוג 70 בשנה הקרובה, שיחק כדורגל בקבוצת הילדים של הפועל תל אביב אמנם, אבל את מפעל חייו הוא ייסד בפריפריה, הרחק מאור הזרקורים. עם שחרורו מהצבא ביולי 1971 הוא יזם כשחקן וכמאמן לעת מצוא את הקמת קבוצת הכדורגל של קיבוץ רמות מנשה, הפעילה כיום בליגה ב, וקיימת מאז ברצף של 48 שנים ללא כל הפוגה.

בנוסף לעבודתו בפרדס, התחיל שלמה לאמן לאחר העבודה את ילדי הקיבוץ בכדורגל, ענף שהיה אסור אז על מגרש ה"מחלוטה" המשולב - המקום היחיד שהתאים לכדורגל - ששימש עד אז רק לכדוריד וכדורסל. כדי למצוא קבוצות יריבות הוא הזמין את חברות הילדים של קיבוצי האזור למשחקי רעים ומכאן צמח לו טורניר אליפות אזורי רב שנים של חברות הילדים, ששלמה אירגן במשך 27 שנים. מפעל זה מוסד על ידי מחלקת הספורט, כשמונה לנהל אותה, והוא מתקיים עד היום. אלפי ילדים וילדות חוו את הטורניר, שתפס צבע וייחוד, ומאות הורים לילדים שמשחקים היום כדורגל, השתתפו וחוו בעצמם מפעל זה כשהיו ילדים בעצמם.

שלמה הוסמך כמאמן כדורגל במכון ווינגייט ב-1978 לאחר שגם סיים שם את לימודיו בהוראת חינוך גופני. החל מ-1984 שימש בין היתר כמורה, תחילה בבית הספר היסודי ברמות מנשה ובהמשך כמורה ומחנך יא-יב באורט יד לבנים האזורי. כסטודנט בחר להתמחות בענף הכדורסל תחת שרביטו של המורה והמאמן המיתולוגי, רלף קליין.

ב-1982 התמנה שלמה לתפקיד רכז הספורט במועצה האזורית ואז הגה את הקמת מפעל אלוף האלופים, שהפגיש את אלופות הליגות האזוריות. כשחקן/מאמן פרש ממשחק ב-199, כשהוא בן 46, ומאז הוא מאמן ויושב ראש העמותה. שלמה, חבר הפועל ומרכז הפועל מאז 1976 ועד היום, היה חבר סיעת מפ"ם בהפועל מ -1983 ועד סיום פעילותה, וכן כיהן כחבר בוועדות שונות בהתאחדות לכדורגל בתקופות שונות.

על כל אלה יוענק לשלמה לירן העיטור "לאיש כפועלו" של מרכז הפועל בטקס המסורתי שבמסגרת כנס ותיקי הפועל בחנוכה.