חשיפה לצפון

משלחת הפועל שבה ממסע בין מועדוני ומתקני ספורט בשלזוויג הולשטיין, המחוז הצפוני ביותר בגרמניה, במסגרת קידום חילופי משלחות ספורט לצעירים. בסיור נרקמו שיתופי פעולה עתידיים וכן נחשפו חברי המשלחת אל תרבות ספורט עשירה המחברת בין הקהילה לבין המועדונים והענפים השונים

ידוע זה מכבר כי הספורט הישראלי מבקש ללמוד ולהתקדם, ידוע גם כי מערכת הספורט בגרמניה היא מופת לחיקוי, אבל מעל לכל, ספורט הוא גשר בין עמים. יחסי ישראל וגרמניה הם נושא עדין ומורכב ואין כמו הספורט כדי לחבר ולבנות מה גם שהספורט הישראלי יוצא נשכר מכל שיתוף פעולה הכולל חילופי משלחות והעברת ידע. כל זה עמד ברקע ביקור משלחת מרכז הפועל בראשות החכ וסגן השר לשעבר, אבי יחזקאל, בחבל שלזוויג הולשטיין השוכן בצפון גרמניה, אשר נועד לחזק קשרים קיימים וליצור חדשים, ליזום חילופי משלחות ספורט, בעיקר נוער, ולרכוש ידע.

גרמניה היא מדינה פדרלית המחולקת ל-16 מחוזות בהם שלזוויג הולשטיין שעל גבול דנמרק ואשר היה חלק ממלכת דנמרק בעבר הרחוק. רק החל משנת 1400 החלו גרמנים להתיישב בחבל, ובשנת 1920 בחרו תושבי החבל, במשאל עם, להשתייך לגרמניה. התרבות הדנית והאתניות הדנית עדיין ניכרות בכל מקום וכך הספורט הדומיננטי בחבל הוא הכדוריד, משחק שנולד בדנמרק.

אחד האירועים המרכזיים בשלזוויג הולשטיין הוא הדרבי בין עיר הבירה, קיל, לבין העיר הסמוכה ממש לגבול הדני, פלנסבורג. האחרונה היא האלופה המכהנת, ומשלחת הפועל הוזמנה אל משחק פתיחת העונה בליגה הטובה בעולם, הבונדסליגה, בו פלנסבורג הביסה את גופינגן 15-26. עיקר ההתרשמות היתה סביב המשחק, שהוא פסטיבל גדול. דוכנים, מוזיקה, מזכרות, חוברות תכניה, תצוגת שחקנים מרגשת, פירוטכניקה, יציעים מלאים עד אפס מקום ועידוד מלהיב, כל אלה התלוו לכדוריד משובח אשר מן הסתם נובע גם מהאווירה והיחס של הקהילה אל הארוע.

קהילה היא מלת מפתח. תשתית הספורט בשלזוויג הולשטיין היא המועדון הקהילתי המקומי בין אם הוא מתרכז בטניס, כדורעף, כדוריד או קראטה. מועדוני הספורט ממומנים על ידי דמי החבר ומופעלים בעיקר על ידי מתנדבים. הרשות המקומית מסייעת בתשתית, קרי מתקנים, וספונסרים פרטיים תורמים לקהילה ובכך מחזקים את המועדונים השונים. קיל אולי לא היפה שבערי גרמניה ואין בה משהו יוצא דופן פרט למספנות, נמל וטיילת, אבל מועדוני הספורט הם לדגמא ולמופת, והם חלק מאיכות חיים נפלאה בחבל הכולל גם מרחבי טבע ירוקים וחופי ענק. האמת היא שבכל אירופה, המועדון המקומי הוא הלב של תשתית הספורט.

במועדון הטניס של קיל צמחה אחת הטניסאיות הטובות בעולם כיום, אנג'ליק קרבר, והמארחים שלנו התגאו גם באולם אימונים סגור בו המשטח עשוי בד, כמעין שטיח, על מנת למנוע פציעות ולסייע בכך גם לאוכלוסיה בעלת צרכים מיוחדים. בכלל, האג'נדה של מרכז הפועל בשנים האחרונות ואשר אותה מנהיג המנכל יורם ארנשטיין, והיא ההירתמות לטובת ספורט עבור אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים, היא זו שמנחה גם את קברניטי הספורט בשלזוויג הולשטיין, כפי שהסביר לנו קרסטן באוור, מנהל מחלקת הספורט והנוער של המחוז.

אפילו קבוצת הכדורגל של קיל נמצאת בתנופה, ובשנה שעברה היא החמיצה את העלייה אל הליגה הבכירה רק במשחקי הפלייאוף. האיצטדיון שלה צנוע אבל כולל קומפלקס מגרשים מדהימים עבור הנוער ועבור קבוצת המשנה מאחת הליגות הנמוכות. בנוסף, בקירבת העיר נמצא מתקן מרהיב על שם אווה זילר, מכוכבי זכיית מערב גרמניה בגביע העולם לכדורגל 1974 וגדול שחקני המבורג בכל הזמנים. לכאן מגיעים הצעירים המצטיינים של החבל וכן גם קבוצות רבות מרחבי העולם, למחנות אימון.

בפלנסבורג סיירנו באקדמיה לכדוריד שהיא גם פנימייה בינלאומית בה כישרונות מרחבי אירופה מגיעים ללמוד ולהתקדם בכדוריד לצד לימודים רגילים. מועדון פלנסבורג הוא לא רק כדוריד אלא גם התעמלות, שחייה, טניס שולחן, טיפוס קירות, התעמלות בגלגלי ענק, ספורט פאראלימפי, ואף הוא קומפלקס ענק מהסוג שכה חסר בישראל.

ארוע מרשים נוסף בו נכחנו הוא אליפות גרמניה בכדורעף חופים. קשר לתאר את הססגוניות השמחה הכוללת יציעים מפוצצים ב-6000 צופים על חוף הים הבלטי, פעילויות להכרת הענף מחוץ למתקן התחרות, דוכנים וסתם חוף ים יפה לנוח בו ולהביט בנוף.

ולקינוח, ביום ראשון בפארק של קיל, יום ספורט עירוני בו נחשפים כמעט כל ענפי הספורט שיש על כדור הארץ. ילדים ומבוגרים מתנסים בענפים השונים, וכרגיל, הפעילות מלווה באווירת פסטיבל וכיף, אוכל ובירה, והכל כדי לעודד את האנשים לעסוק בספורט, בין אם חובבני ובין אם מקצועני.

והכי חשוב, במהלך הביקור נרקמו קשרים בין חברי המשלחת, כולם אנשי ספורט, לבין קברניטי הספורט בשלזוויג הולשטיין, על מנת לבצע הלכה למעשה חילופי קבוצות ספורט, מחנות אימון והעברת ידע. לסיכום, הנה קצת רשמים של חברי משלחת הפועל.

עמי שדה, זקן המשלחת ונשיא הכבוד של אלופת המדינה בכדוריד, הפועל ראשון לציון, שמח במיוחד להיפגש עם עמיתו, מנהל אלופת גרמניה בכדוריד, פלנסבורג, דרק שמשקה, ואמר לאחר מכן: "פלנסבורג הוא מועדון קהילתי למופת. זהו המודל של הפועל אלטשולר שחם ראשון לציון, שהוא מועדון המחובר לקהילה כבר עשרות שנים, וזהו סיפור הצלחתו. עדיין יש לפנינו דרך ארוכה על מנת ליישם את המודל הגרמני של ספורט וקהילה".

חנה דינמן, רכזת מועדון כדורעף הנשים במשגב: "אנחנו בודקות חילופי משלחות טניס ושחייה. התפעמתי מארוח כה לבבי ורצון כן לחילופי משלחות נוער בכל תחומי הספורט בהם נתקלנו בביקור".

יוסי בננו, חבר הנהגת ההסתדרות ודירקטוריון הפועל, מנהל קאנטרי באר שבע: "סיור מהנה ומאלף ביותר במגרשי אימון מכל הסוגים של שלל ענפים. למדנו הרבה והעמקנו את הקשרים עם ידידינו בחבל שלזוויג הולשטיין".

דדו כהן, מזכיר הוועד הארצי של רשת הקאנטרי של ההסתדרות, רכז תפעול ורכש ומנהל תחום הקטרגל והכדורסל ברשת: "שבוע מדהים בו ביקרנו במתקנים לתפארת, באקדמיות ספורט למופת ויצרנו קשרים חשובים".

רונה פרוינד עמיצור, חברת הנהלת איגוד ההתעמלות ומנהלת מועדון הספורט בסביון הכולל קבוצות כדוריד והתעמלות: "התפעלנו מההשקעות העצומות בתשתית, ממספר המתנדבים הגדול, והשיא היה לראות 30,000 מבקרים ביום הספורט של קיל".

אורן אלמוג, מנהל תחום הספורט בחבל אילות: "היתה תכנית מקיפה ומעניינת ששילבה ספורט תחרותי עם ספורט עממי. קשרתי קשרים בענפי הכדוריד והכדורסל, שיובילו, כך אני מאמין, לחילופי משלחות".

איז'ו ויינר, רכז הכדוריד, הבדמינטון והטניס שולחן במרכז הפועל: "למדנו כיצד עורכים פסטיבל עירוני באמצעות 1000 מתנדבים, עובדה מעוררת התפעלות, וכן כיצד לנהל מתקנים למופת".

אלי בן חיון, מנהל הספורט במקומות עבודה אשדוד ומיוזמי הספורטיאדה של הפועל: "הספורט מתחיל בתשתיות ובתרבות ספורט מרשימה. אני בטוח כי כולנו למדנו הרבה בשבוע הזה וכי הקשרים יסייעו לפועלנו בהמשך".

ולסיום, ראש המשלחת אבי יחזקאל, מנהל אגף המרחבים בהסתדרות וחבר דירקטוריון הפועל: "הכל מתחיל ונגמר בחינוך לספורט, בתרבות ספורט, בתשתיות ספורט ובאנשי ציבור משפיעים שיעמידו את הספורט בראש סדר העדיפויות שלהם, ולצערי, חסר לנו מכל זה. שנה טובה".

כתיבה ותמונות: ניר שועלי