חיים של הפועל

דומה שאי אפשר לחקור את תולדות הספורט בישראל מבלי להיתקל מתישהו בשמו של חיים ארנון, שהגיע השנה לגבורות. הרחובותי שצמח במועדוני הכדורגל והכדוריד האדומים שבעירו, הפועל מרמורק והפועל רחובות, התגלגל להיות מאמן שמוביל לתארים, מדריך ומכשיר דורות של מאמנים בישראל ושותף לייסוד הספורט בישראל. כתבה שניה של אתר הפועל בסדרת מקבלי העיטור "איש כפועלו" לקראת כנס ותיקי הפועל

ארנון: "כמו רבים שנולדו בדורי בטרם הקמת המדינה, השאיפה היתה פיתוח המדינה, כשהספורט הוא אמצעי. ראינו בספורט דרך חינוך של הדור הצעיר. לא סתם להיות 'מורה להתעמלות' כמו שאמרו פעם אלא מורה לחינוך גופני. זו לא סיסמא אלא פעילות בה עסקתי עשרות שנים".

ארנון, ששיחק גם כדורגל בהפועל יהוד, חגג תארים ככדורידן הפועל רחובות, הוביל את הפועל רמת גן לזכייה באליפות, שיחק גם בהפועל קבוצת שילר, אימן בהפועל כפר מנחם ובהמשך הפך למאמן לאומי של נבחרות הנוער והבוגרים בכדוריד.

כמורה בבית המדרש למורי החינוך הגופני במכון וינגייט, כמרצה לחינוך גופני במכון להכשרת מורים בסמינר אוהלו וכאחראי על נושא ההדרכה בבית ספר למאמנים ומדריכים במכון וינגייט הנחיל ארנון את הידע ואת ניסיונו העשיר למען הדורות הבאים.

בהמשך הוא השתלב בשדרת ניהול הספורט בהפועל וגם במישור הלאומי: מנהל אגף הספורט במרכז הפועל, מנהל תחרויות הספורט בכינוס הפועל, סגן יור ההתאחדות לספורט בישראל, יור הפועל תל אביב כדורגל ויור איגוד הכדוריד. כיום חיים הינו חבר בוועד העמותה לקידום הספורטאים האולימפיים.

ארנון: "פעם, 70-80 אחוז מהספורט הישראלי זה היה הפועל. פעלנו לפי הסיסמא 'מאלפים לאלופים' ובכך גרמנו להמונים לעשות ספורט בכל מקום. בהמשך נולדו מהאלפים גם אלופים ראויים".

ארנון יישם את ניסיונו בארגון אירועי ספורט גדולים בישראל כגון כינוס הפועל, המכביה, פיינל פור כדורסל, צעדות, ספורט במקומות עבודה ועוד. פרט לעולם הספורט שימש ארנון כקצין מתנדב במשטרת ישראל בנושאי תנועה, עבריינות נוער וכושר גופני בדרגת רב-פקד, כשגם שם הוא ידע להנחיל ידע מתחום הספורט לטובת החברה.

לקראת כנס ותיקי הפועל בו יקבל את עיטור "איש כפועלו" אמר ארנון: "זה מחמם את הלב לא כי מדובר בי ובהישגיי אלא בכך שזוכרים את הזקנים ומעניקים להם הוקרה והערכה לפועלם. זה יפה ומכובד".