ואז היא הגיעה לקולנוע

(עמית יסעור)
(עמית יסעור)
האליפות ההיסטורית והמדהימה של הפועל חיפה כדורגל 1999 מככבת בסרט החדש "ואז היא הגיעה" של התסריטאי אוהד הקבוצה, שי להב. רומנטיקה של יחסים ושל כדורגל, תפנית בחיים ובהיסטוריה של הספורט הישראלי, והעיקר, הרבה אדום לוהט של תשוקה. להב: "אני עדיין חי את הקבוצה באופן מגוחך"

כשהאהדה להפועל עוטפת אותך ומלווה אותך בכל תחום בחיים היא חודרת עמוק גם ליצירות האמנות שלך וכך נוצר סרט קולנוע בשם "ואז היא הגיעה", כשזאת שהגיעה היא לא רק האשה של חייך אלא האליפות ההיסטורית עליה חלמת בלילות כל חייך, בדיוק כפי שחלמת על האחת. אולי אפילו יותר במקרה ואתה אוהד הפועל חיפה.

התסריטאי-מחזאי-סופר-עתונאי שי להב לא חסך מעולם את סיפור אהבתו לקבוצה, אם במאמריו, אם בהצגה שכתב לקאמרי "ע' 17" וכעת בסרט החדש שביים רועי פלורנטין ובו מככבים מיכאל אלוני, חן אמסלם, שמואל וילוז'ני, מיקי קם, עינת שרוף, וכן גידי גוב וארנה בנאי בתפקידי אורח.

בשבוע שעבר התקיימה הבכורה בחיפה בארוע בו נשאה דברים רחל שפירא, אלמנתו של רובי שפירא ז"ל, האוהד הפשוט שהפך למיליארדר והצעיד את האדומים אל אליפות 1999 ואל מסע קסום באירופה ובכך מימש פנטזיה בלתי נתפסת.

להב: "כן, החלום שלי היה תמיד לספר את הסיפור בסרט כפי שהפועל חיפה נכחה גם בהצגה בקאמרי, אז היה דגל ענקי של הקבוצה על הבמה. הקבוצה תמיד כיכבה אצלי. במשך שנים ישב אצלי סיפור המסגרת של אוהד בעונת האליפות, ששרשרת הניצחונות, שכל כך לא אופיינית לקבוצה הלוזרית הזו, גורמת לשינוי בחייו".

גיבור הסרט מוצא אהבה סוערת בזמן שהוא כבר קרוב לחתונה עם בת זוג שלא עושה לו את זה, וגם התשוקה שלו להיות מוזיקאי מתפרצת החוצה והכל בזמן שהפועל חיפה של אלי גוטמן כותשת את הליגה בצורה מסחררת וגורפת את הצלחת היחידה בתולדותיה, מה שנראה בלתי נתפס עד היום.

"חבל שרובי לא כאן בשביל לראות", אמרה רחל בבכורה. "הוא היה מתרגש מאוד מהסרט. הוא היה אוהד בדיוק כמוכם", אמרה לקהל ששמח לחזור למשך 100 דקות אל ימי התהילה ההם.

(עמית יסעור)
עמית יסעור

מאז עברו מים רבים בקישון, המועדון התפצל לשניים לאחר הקמת הפועל רובי שפירא, להב מגיע 4-3 פעמים בשנה אל משחקי הקבוצה המקורית שבליגת העל, הילדים שלו לא בעניין, אבל הלהבה עדיין קיימת: "אני עדיין חי את הקבוצה באופן מגוחך. המתח בשבת, הכעס על כל העולם כשמפסידים, ואני לא מבין עד הסוף את הפיצול. זה לא משנה לי אם נהיה מקום 12 או 7, העיקר שיהיה מעניין ביציע כי הקהל של הפועל חיפה היה תמיד איכותי יותר מהמשחק של הקבוצה על הדשא והיתה הרגשה של משפחה. הפיצול הוא אסון".

ד"ר מוטי רוזנשטוק, אוהד ותיק ממשפחה של אוהדים, שמח לשמש כניצב בסרט והתרגש שוב כשצפה בתוצר הסופי: ״כששי להב פירסם שהוא מחפש ניצבים לסרט שמדבר על שנת האליפות שלנו לא חשבתי פעמיים. פיניתי לעצמי יום חופש והתייצבתי עם החולצה והצעיף של פעם באיצטדיון. למרות שהיה קור כלבים והיינו אמורים ללבוש בצילומים חולצה קצרה, בלב היה לנו חם כי חזרנו לעונה החלומית שלנו. כשצפיתי בסרט עם האשה והילדים הרגשתי שהם באמת מבינים מה חשנו אז האוהדים בשנת האליפות עם רובי. יש הרבה מהמקביל בין שי ואבא שלו אלי ואל אבא שלי ז״ל שלשמחתי הספיק לראות את קבוצתו האהובה זוכה באליפות.״

בינתיים, אף אוהד של הפועל כלשהי לא יכול להרשות לעצמו לפספס את הסרט ואילו להב כבר עסוק בהעלאת הצגה חדשה בקמארי, כשגם שם מתנהל הגיבור על רקע אותה עונת אליפות הזויה אם כי הסיפור אחר לגמרי. "ובזאת מיציתי את תרומתי למועדון", מצהיר להב, אבל לכו תדעו.