הפועל רצים בעבודה: מ-80 ל-800 אתלטים

קבוצת טבע (ריל טיימינג)
קבוצת טבע (ריל טיימינג)
בחרת הפועל למרוץ השליחים בנורמנדי
בחרת הפועל למרוץ השליחים בנורמנדי
קבוצת הדסה (ריל טיימינג)
קבוצת הדסה (ריל טיימינג)
תוך שנים ספורות צמחה ליגת "הפועל רצים בעבודה", כששגעון הריצה נכנס למקומות העבודה בחסות מרכז הפועל והיוזמה של המאמן דוד זוארץ. מנכל הפועל יורם ארנשטיין: "צמיחה מדהימה בכל קנה מידה". ויש גם גביע אירופי כל שנה

נדמה כי כולם רצים היום, והשגעון לא פסח על סצינת הספורט במקומות העבודה. למה לרוץ לבד כשאפשר לעשות זאת עם החבר'ה מהעבודה? להתגבש עם החברות מהמשרד? ואכן, אם פעם המושג "ליגה למקומות עבודה" היה מזוהה עם כדורגל וקצת כדורסל, הרי שכיום, ליגת "הפועל רצים בעבודה" היא שם דבר.

דוד זוארץ, מאמן ריצה, פרש לגמלאות בשנת 2009 והתחיל לגלגל את המיזם. יורם ארנשטיין, מנכל הפועל, אימץ את הרעיון, וליגה של 10 קבוצות עם 80 רצים בראשיתה, מכילה כיום קרוב ל-40 קבוצות, ובתוכן כ-800 רצים.

הרצות והרצים משתתפים בכ-25 מרוצים בשנה, צוברים ניקוד אישי וקבוצתי ומקיימים פעילויות העשרה מקצועיות וחברתיות. יש ערבי הרצאות, יש אתר פעיל עם כתבות וטיפים לריצה, וטקס חלוקת פרסים בסוף כל שנה, הנפתחת בספטמבר.

בשלוש השנים האחרונות תפס הנושא מעוף, תרתי משמע, מצטייני הליגה מתחרים במירוצים גם בחו"ל ,זו השנה השלישית שמרכז הפועל שולח נציגות רצים מהליגה למרוץ שליחים בחבל נורמנדי, צרפת, שם הם עוברים 90 קמ ב-4 ימים. המשלחת הכוללת נשים וגברים מורכבת על פי תוצאות הליגה בישראל.

בשלוש השנים האחרונות זכתה המשלחת הישראלית במקום ראשון כללי וגברה בין השאר גם על נבחרות מאלג'ירה,איטליה,רומניה, מרוקו ,יפן ונבחרת גדולה מצרפת השנה 2016 מרכז הפועל מתעתד להוציא משלחת רצים ישראלית מהליגה של "רצים בעבודה" לפלמה דה מיורקה על מנת להתחרות במירוץ חצי מרתון.

מרכז הפועל מסייע בגב ובתקציב, ויש הכנסות מדמי הרשמה. "הקבוצות גדלות משנה לשנה", מעיד זוארץ, "בכל שנה יש עליה במספר הקבוצות. 'הפועל רצים בעבודה' היא עמותה עצמאית הרשומה באיגוד האתלטיקה, ואנחנו מצפים לקבל תקציב עבור הפעילות".

יורם ארנשטיין, מנכל הפועל: "ליגת הרצים בעבודה היא מימוש האג'נדה של אורח חיים בריא לכל העובדים בישראל. הצמיחה שלה מדהימה בכל קנה מידה בשנים המועטות בהן היא קיימת. תענוג לראות מקרוב עובדים נהנים לרוץ ביחד, להתחרות זה מול זה ונגד השעון, כקבוצה וכאינדיבידואל".

דוד זוארץ: "המטרה שלנו היא לקדם את הספורט העממי, בעיקר הריצה, ושיהיו כמה יותר קבוצות. אנחנו צריכים גם לסייע לקבוצות שמתקשות לתפקד. אין לנו מטרת רווח, הכל הולך לקידום הקבוצות, להעשרת ידע הרצים והמודעות לנושא,אנחנו פותחים את הדלת בפני קבוצות ריצה ממקומות עבודה".