המראה ללא מסלול

מימין ספיר אלון. שני משולם. אילנה דורפמן ואגמון אלזרקי
מימין ספיר אלון. שני משולם. אילנה דורפמן ואגמון אלזרקי
אדם יעקובי
אדם יעקובי
אתגר פז. גל גרודצקי. ישראל אקוסו. אליאס טטלבאום
אתגר פז. גל גרודצקי. ישראל אקוסו. אליאס טטלבאום
אתגר פז
אתגר פז
אדם יעקובי. דניאל בויאנזו. קובי פליבה ואליאס טטלבאום.
אדם יעקובי. דניאל בויאנזו. קובי פליבה ואליאס טטלבאום.
אביב דיין מאמן השליחים. קובי פליבה. דניאל בויאנזו. איתמר פיילר. אמיר דאי
אביב דיין מאמן השליחים. קובי פליבה. דניאל בויאנזו. איתמר פיילר. אמיר דאי
אלינה דרוזדוב ושני משולם
אלינה דרוזדוב ושני משולם
המאמן הראשי רפי גרודצקי והמאמן אביב דיין
המאמן הראשי רפי גרודצקי והמאמן אביב דיין
רחל פרז מרטינז
רחל פרז מרטינז
בזו אחר זו ובזה אחר זה עלו אתלטיות ואתלטי הפועל חולון אל הפודיומים של אליפויות ישראל לאתלטיקה 2020 בכל הגילאים. משבר הקורונה דילל את שורות הצעירים העונה, אבל מסורת של מקצוענות ושיתוף פעולה עם תיכון קריית שרת עדיין מייצרים תשתית ברוכה של הישגיות, חינוך ומדליות, ואם כבר סוף סוף יונח מסלול ריצה באיצטדיון המקומי ממנו צמחו כמה מהנערות המהירות בישראל, ההמראה תזניק את החולונים גבוה עוד יותר

 זה נראה כל כך רחוק כיום אבל בעצם עברו רק כמה חודשים מאז נאלצו אתלטי הפועל חולון להסתגר בביתם וכל שנותר היה זה להעלות לרשת החברתית של המועדון סרטונים קצרים המתעדים אימונים בחדר, בסלון ובגינה. חלק מהצעירים בכלל פרשו בהיעדר מסגרת ובהיעדר אופק של תחרויות בינלאומיות, אבל הנה השבוע, כשהסתיימו אליפויות ישראל בכל הגילאים, המועדון חוגג שלל מדליות בכל הצבעים ומסיים את 2020 עם לא מעט אלופי ואלופות ישראל.

חלק מהיבול: אדם יעקובי אלוף ישראל בריצת 400 מטר משוכות. אלינה דרוזדוב (100 משוכות) ורחל מרטינז פרז (400) סגניות כמו גם קובי פליבה בגברים (10 משוכות). בנוער עד גיל 20, אילנה דורפמן (400 מטר) ושני משולם (100 משוכות) מסיימות עם שלוש מדליות זהב כל אחת, כולל מרוצי השליחות, ופריאל ראדה אלוף ה-110 מטר משוכות, אותו מקצוע בו הוכתר אתגר פז כאלוף ישראל לקדטים עד גיל 18.

גם ב-400 מטר חולון שולטת מכיוון שפרט לזהב של דורפמן בנערות, רומי כהן חיקתה אותה בקדטיות. ריצת השליחות הוכיחה שהחולוניות הן המהירות בישראל עד גיל 20 עם זהב קבוצתי גם ב-100 וגם ב-400. הבנים עד גיל 18 הוכתרו כסגנים ב-400 וב-100 הקבוצתי של השליחים. כל זה ההיי-לייט, כשלצד מדליות הזהב הושגו גם מדליות נוספות על ידי שמות שעוד נשמע עליהם בעתיד כגון, ישראל אקוסה, יובל זנזורי, אליאס טטלבאום, אגמון אלזרקי, גל גרודצקי, ספיר אלון, טל מהלה ועוד.

המאמן הראשי רפי גרודצקי: "בגילאי הקדטים והנוער היו לנו הצלחות גדולות. בבוגרים היתה תחרות טובה לחולונים אבל לא מושלמת. הרבה שיפורי שיאים אבל לא הרבה מדליות. אני די מרוצה. הקורונה פגעה מאוד בתכנית העונה מבחינת אימונים, ופגעה בבסיס הרחב. זו היתה עונה ארוכה. התייחסנו לכל תחרות כאל האחרונה בגלל חוסר הוודאות עקב הקורונה. לא מעט אתלטים מוכשרים החליטו לסיים את העונה בגלל אותו חוסר ודאות ועומס הלימודים והבגרויות".

מי השמות שעשו את הפריצה הכי גדולה העונה בגילאים הצעירים וכדאי לעקוב אחריהם בעתיד?

"לדעתי פריאל רדה ושני משולם בגילאי הנוער, אליאס טטלבאום ואתגר פז בגילאי הקדטים, ועידו פרץ, קאי ביטון ואלינה מלכוב בגילאי הילדים עד 16 עשו את קפיצת המדרגה הגדולה ביותר אל הרמות הגבוהות, ובשנים הבאות יהוו את חוד החנית של הפועל חולון בתחרויות הבין לאומיות"

אחת הבעיות הקשות עמן מתמודד המועדון, בלי קשר למשבר הקורונה, הוא היעדר מסלול ריצה באיצטדיון העירוני. דשא יש, יציעים יש, חדר כושר יש, תאורה יש, קירבה לתחנת רכבת וירידה למחלף איילון יש, אבל מסלול ריצה ובור קפיצה לרוחק אין, בעוד שמפגעים בטיחותיים יש ויש. וכך, הילדים נאלצים לנדוד לראשלצ או להדר יוסף כדי לחוש מסלול ותנאים נורמליים לאתלטיקה.

גרודצקי: "המחסור במסלול ריצה הוא קריטי למועדון מקצועני. אין לי ספק שעם שיפוץ האיצטדיון נוכל לשלש את כמות האתלטים וכתוצאה מכך את כמות המדליות באליפויות השונות. אנחנו מתאמנים בתת תנאים שאינם אפילו בטיחותיים, שלא לדבר על מקצועיים".

מסלול של חינוך וספורט

במועדון מקווים כי משרד הספורט ועיריית חולון יפתרו סוף סוף את בעיית המתקן. הפועל חולון מציגה שיתוף פעולה למופת עם מערכת החינוך בדמות החיבור שנמשך שנים רבות עם הקמפוס השש-שנתי קריית שרת, מה שמאפשר ייצור בלתי פוסק של אתלטים צעירים, ורק בעיית האיצטדיון מונעת זינוק אמיתי קדימה. מרכז הפועל, המסייע תמיד למועדון, ובמיוחד בעת משבר הקורונה, התגייס אף הוא למשימה.

יור הפועל חולון, שלמה ראובן: "בסך הכל סיימנו עונה סבירה פלוס, בהתחשב בקשיים. מרכז הפועל עזר לנו מאוד בעת משבר הקורונה. ושיתוף הפעולה הכללי עם רכזת האתלטיקה ג'וליה קדם שמואלי הוא טוב מאוד. מנכל הפועל יורם ארנשטיין קשוב לצרכים שלנו ומנסה ליצור את החיבורים הדרושים למען הקמת מסלול. חסר לנו עומק בגלל התנאים באיצטדיון, ולו היה לנו מסלול ריצה היינו גדלים ומתפתחים עוד".

איך עובד בדיוק פס הייצור שגורם לכם לבלוט מאוד בנוער מדי שנה?

"יש לנו קשר רציף עם קמפוס קריית שרת כך שאתלט מגיל 11 ועד הבוגרים מקבל מעטפת וצוות מקצועי אחיד של מאמנים. בכל שנה כיתת הספורט שם מייצרת מעל 20 ספורטאים חדשים. בגילאים הצעירים יותר יש לנו חוג אתלטיקט בהדרכת אתלטית שלנו, אלין וינוגרצקי, כשהטובים משם מגיעים אל המועדון ואל המאמנים המצוינים שלנו".

רכזת האתלטיקה במרכז הפועל, ג'וליה קדם שמואלי: "למרות משבר הקורונה ובהיעדר תשתית ראויה הפועל חולון מצליחה לייצר אתלטים מוכשרים ואלופים, בנות ובנים. זהו מועדון שמוכיח כי עם ניהול נכון, מאמנים מקצועיים, ספורטאים נמרצים והמון אהבה לענף האתלטיקה אפשר להצליח ובגדול. כשהם נתקלים בקושי, ויש קשיים, הם רואים בו רק משוכה וקופצים מעליו".