המציאו את הגלגל

הפועל זכרון יעקב היא אימפריה להתעמלות בגלגלי ענק, ענף מרהיב שעשה עלייה מגרמניה ואתם חייבים כבר להכיר. מרכז הפועל סייע, המתעמלות עלו אל הפודיומים בחמש יבשות, כולל ממש עכשו באליפות העולם בשווייץ, והעיירה שוב על המפה

לא הרבה שומעים על זכרון יעקב בהקשר ספורט אבל בהרבה מקומות בעולם, בכל חמשת היבשות, יודעים על הפועל זכרון יעקב, מועדון המתמחה בענף הספורט הנקרא התעמלות בגלגלי ענק. מדובר בגאווה מקומית ולאומית, ומרכז הפועל תומך בספורט הייחודי הזה ששם את העיירה ההררית והתיירותית גם על מפת הספורט.

לאחרונה הסתיימה אליפות העולם 2018 בשווייץ ממנה שבו מתעמלות המועדון עם מדליית זהב ג'וניור של ענבר ארמוני ומדליית כסף של נועה דרי בסניור, הראשונה אי פעם בקטגוריית גיל זו. 150 מתעמלות מ-14 מדינות השתתפו בתחרות.

בראש משלחת הפועל זכרון יעקב עמד מאמן הנבחרת עידו לביטוב, ועמו היו עמית שליו מאמנת הנבחרת, והמתחרות: נועה דרי, עדי בוסתן, ענבר ארמוני, תמי אלסטר, גפן לוי, לואנה בוגר.

הגלגל הענק הראשון בעולם הומצא לשם עשיית ספורט וכושר ונרשם כפטנט בשנת 1925 בגרמניה. הגלגל הוא המכשיר שבידי הספורטאי, עשוי משני חישוקים של פלדה המצופים ב-פי.וי.סי. מותאם לפי גובהו, ואיתו הוא מבצע תרגילים בהתעמלות בסגנונות שונים ובדרגות קושי שונות. הקטגוריות הקיימות בענף: ישר, ספירלה, וקפיצות.

כענף ספורט תחרותי ומקצועי, כך גם התעמלות גלגלי ענק הוא ענף הפועל ומדרג את הספורטאים המתחרים על פי מערכת הניקוד המוכרת בענפי ספורט שונים בעולם. הגלגל הפך לענף ספורט מפותח, מתקדם ומקצועי מאוד, עם קריטריונים נוקשים, חוקים והגבלים מעולם ההתעמלות, והוא מקיים מחנות אימונים ותחרויות פנימיות ובינלאומיות, מקיים ספורט עממי והישגי.

בשנת 1982 הגיעה משלחת ספורטאים מגרמניה לביקור בזכרון יעקב עם גלגל ענק. הגלגל נשאר, המשלחת חזרה, וכבר בכינוס הפועל 1983 הופיעו למעלה מ- 50 גלגלי ענק. הספורט הפך לאטקרציה, ספורטאי הפועל זכרון הופיעו בכל הארץ ובמיוחד בפני חיילים בבסיסים הצבאיים.

https://youtu.be/trmGmV_X7bg

36 שנים שהענף בארץ הולך ומתפתח, מתמקצע לרמה בינלאומית. 36 שנים בהן מועדון הפועל זכרון יעקב מקדם, דוחף, ונמצא בחוד החנית בכמות ואיכות הספורטאים והמאמנים.

https://youtu.be/TnoI23csJwQ

מדי שנתיים מתקיימת אליפות עולם, ובכל אחת מהאליפויות עמדו מתעמלות הפועל זכרון יעקב על הפודיום וחזרו הביתה עם מדליות. מאליפות העולם 2016 חזר המועדון עם 3 מדליסטיות אלופות העולם. נבחרת ישראל דורגה במקום שלישי בעולם.

https://youtu.be/PABUP5e3df0

https://youtu.be/jemVjtEsaY4

https://youtu.be/_Io5N8Yl6Ig

https://youtu.be/aTu6ZAOO848


נכון להיום קיימים בארץ 7 מועדונים, ולמעלה מ- 400 ספורטאים. מועדון הפועל זכרון יעקב, המועדון הוותיק ביותר, מוביל את הענף בגאווה. לביטוב: "יישר כח ותודה גדולה למאמנים על עבודתם ללא לאות, להנהלת הפועל ולמרכז הפועל על תמיכתם".

צילום הפועל זכרון יעקב: ענבר ארמוני, תמי אלסטר, עדי בוסתן.