המעופף באדום

(יד לשיריון)
(יד לשיריון)
(דף הפייסבוק הפועל קטמון)
(דף הפייסבוק הפועל קטמון)
(ארכיון ההתאחדות לכדורגל)
(ארכיון ההתאחדות לכדורגל)
יהודה תובל ז"ל נקרא "המעופף", הן בשל הזינוקים כשוער והן בשל כך ששיחק עם אלי בן רימוז' בנבחרת חיל האוויר, שם גילה אותו האחרון והביא אותו להפועל ירושלים. זה הסתיים עם זינוק אחד אמיץ במיוחד שהביא למועדון את גביע המדינה ב-1973, אבל הטרגדיה היא שכעבור 12 שנים נפל יהודה בלבנון. סיפור על שוער וחבר, אדם משכמו ומעלה, שיכול היה לוותר על השירות הקרבי אבל התעקש ולחם במלחמת יום הכיפורים ובלבנון. לקראת יום הזכרון לחללי מערכות ישראל אנו נזכרים ברגעים המתוקים-מרירים של אדומי ירושלים ושל תובל ז"ל

 "יהודה יהודה יהודה. זה הסיפור של גמר גביע המדינה 1973", מספר היסטוריון הכדורגל והשדר הירושלמי מ"שירים ושערים", רוני דיאון, כשאנחנו מבקשים לשחזר לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל תש"ף את הישגו הגדול ביותר של השוער יהודה תובל ז"ל, הלא הוא גם הישגו הגדול ביותר של מועדון הפועל ירושלים, שהתפרק ממש לאחרונה: זכייה בגביע המדינה 1973.

"יהודה נקע אצבע במהלך אימון, ימים ספורים לפני הגמר מול הכח מכבי רמת גן, והמעסה יהודה אלשייך ז"ל נתן לו זריקה ממש לפני העלייה למשחק. דקה 4, יהודה נוסף, יודל'ה שהרבני מהכח, מגדולי השחקנים דאז, הגיע לאחד על אחד מול יהודה תובל, שזינק לו אל הרגליים ולקח את הכדור. באותה תקופה גדולה של הכח, היה ידוע שאם היא כובשת ראשונה היא מסתגרת בהגנה עד הדקה ה-90 ובחיים לא תתן להם גול. אלמלא הזינוק האמיץ וההצלה הגדולה של יהודה תובל הקבוצות היו משחקות עד היום".

לבסוף ניצחה ירושלים 0-2 וחגגה את זכייתה היחידה אי פעם בתואר משמעותי, הישג עליו מתרפקים האדומים של עיר הבירה עד היום, ואשר עליו חתום תובל, שנפל בלבנון כעבור 12 שנים לאחר שעלה על מוקש בשנת 1985. הכוכב הגדול של הפועל ירושלים, אלי בן רימוז', הוא זה שדאג להביא אל המועדון את תובל, שהחל דרכו בהפועל לוד. שניהם שיחקו בנבחרת חיל האוויר, ובן רימוז' קלט שמדובר בשוער ענק, המליץ למאמן עמנואל שפר, וכך נולד הכינוי "המעופף", הן בשל העבר בחיל האוויר והן בשל הזינוקים ברחבת ה-5.

בן רימו': יהודה ז"ל היה שוער מצוין ואדם מעל ומעבר. נחבא אל הכלים, אוהב את המדינה ואת השירות הצבאי, ובכל פעם שנקרא למילואים, היה הראשון שרץ לשרת, ממש עד אותו יום אומלל. יהודה הוא חלק מסיפור ההצלחה בעונת השיא של הפועל ירושלים".