המאמא של מאמאנט


בשנת 2005 החלה עפרה, ללא לאות ובהתנדבות מלאה, ליזום, לשווק ולדחוף את משחק הכדורשת בקרב תושבות העיר כפר סבא. עפרה פנתה למנהלי בתי הספר, לוועדי ההורים ולמורים לחינוך גופני, על מנת שיעזרו בהקמת קבוצות של אמהות בבתי הספר. היא דברה באסיפות הורים ואף גייסה באופן אישי אמהות לקבוצות הראשונות, וכך יצאה לדרך ליגת מאמאנט הראשונה.

בשנים שחלפו מאז הקמת הליגה הראשונה בכפר סבא, פעלה עפרה להקמת ליגות מאמאנט בערים רבות, מהצפון ועד הדרום וכן במדינות רבות בחו"ל. בזכות פועלה הצטרפו אלפי שחקניות למאמאנט והפכו אותה לארגון הספורט העממי המתפתח במהירות הגדולה ביותר בארץ כיום, כשכל ליגה חדשה המתווספת למעגל מאמאנט מייצרת מעגלי השפעה בתוך העיר בה היא פועלת.

המהות של מאמאנט היא ההכרה כי אמהות צריכות להשתייך לפעילות ספורטיבית קבוצתית ובכך לנהל אורח חיים בריא ופעיל. ככאלה, אמהות אלה הופכות לדוגמה אישית ולמודל לחיקוי לילדיהם, למשפחתן ולמעגלים הסובבים אותן. אמהות המשתתפות במאמאנט הוכיחו את יכולתן לבנות קהילה חזקה, שמהווה פלטפורמה לשיח, לעידוד אוירה ספורטיבית, לתחרותיות מכילה ולסיוע הדדי. מודל מאמאנט הוא גאווה ישראלית שלא רק אומץ על ידי אמהות מרחבי העולם, אלא גם קיבל הכרה מארגונים ממשלתיים, האו"ם, ארגוני ספורט בינ"ל כגון CSIT (ספורט במקומות עבודה) ועוד כארגון מקרב ומשפיע לחיוב על ההון החברתי והבריאותי של הנשים ברחבי העולם.

פעילות מאמאנט חוצה את כל המגזרים בחברה הישראלית ומשתתפות בה שחקניות מהמגזר החילוני, חרדי, ערבי, דרוזי , בדואי, בעלי מוגבלויות ובנות הדור השלישי. הן מגיעות מכל רחבי הארץ: ערים, כפרים, מושבים, בתי אומנה, כלא נווה תרצה, מעונות לנשים מוכות וישובי הבדואים בנגב.

מאמאנט גורפת פרסים שנה אחרי שנה מארגוני ספורט בינלאומיים עבור שילוב פעילויות ספורטיביות עם אחריות בריאותית וחברתית והעברת מסרים דרך המגרש .

שיתוף הפעולה והתמיכה האדירה של מרכז הפועל בהובלת מר יורם ארנשטיין במאמאנט מהווה קרקע פוריה להמשך עשיה למען אמהות ,ספורט נשים ובניית קהילות בארץ ובעולם.