הכי גבוה, הכי רחוק, הכי אדום

כשכל אלופות ישראל לקפיצה במוט ושני שליש המשלחת הישראלית למרתון האולימפי שייכים להפועל אורן השרון אז בהחלט לא מופרך לאמר שהמועדון הקטן מכפר סבא מגיע הכי גבוה והכי רחוק. לאחר שאמנון גור עתיר הזכויות פרש, תפס קוסטה סמיונוב את המושכות, וכמנהל מקצועי הוא מצעיד את המועדון קדימה עם שלל תכניות, כולל תחרויות קפיצות בקניון ובלב העיר. קופץ המוט האולימפי לשעבר גאה במתקן המשודרג שבעיר, מלא תשוקה לאתלטיקה ומאותת על שיא לאומי חדש במוט אולי כבר השבוע

14.12.2020

עונת החורף של האתלטיקה בפתח, ואלמלא העונה היוצאת לא היתה בצל מגיפת הקורונה העולמית, ייתכן ומועדון הפועל השרון היה תופס מקום מכובד בזירה העולמית עם ייצוגיות כמעט בכל מפעל, החל מהמשחקים האולימפיים ועד משחקי הבלקן, מאליפויות עולם ועד אליפויות אירופה בגילאים השונים. בינתיים, ריצת מרתון וקפיצה במוט הם הספציאליטה, שני המקצועות החזקים שממקמים את המועדון חזק על המפה הישראלית.

שני מרתוניסטים של השרון היו אמורים לרוץ בטוקיו 2020, גירמה אמרה והיימרו אלמיה, והתקווה היא שזה יקרה בטוקיו 2021 לאחר דחיית המשחקים האולימפיים בשנה אחת. רץ נוסף שעמד בסטנדרט האולימפי, אשטה וורקו, פשוט לא נמצא בין שלושת הישראלים המהירים ביותר ואשר עברו את המינימום במרתון. במקביל, בקפיצה במוט, אלופת ישראל ושיאנית ישראל בוגרות היא נעמה ברנשטיין, אלופת הנערות עד 20 היא אלה רובינשטיין, אלופת הקדטיות עד 18 היא עדן זיו והאלופה עד 16 היא נטע קורן, כולן אתלטיות המועדון וחניכותיו של קוסטה סמיונוב, לשעבר שיאן ישראל ונציג ישראל באולימפיאדת אטלנטה 1996. את הרצים הבכירים מאמנים זהר זימרו וגזצ'או יוסף המנוסים, שהיו אף הם אתלטים בכירים וכיום שותפים לפריחת הריצות הארוכות באתלטיקה הישראלית.

מתברר כי עם מתקן טוב, מאמנים טובים וניהול נכון, אפשר גם בעיר שהיא לא מהגדולות ביותר במדינה לייצר הישגים ועומק. שיתוף הפעולה עם הרשות המקומית ועם מרכז הפועל מוכיח עצמו גם כאן כמו במקומות נוספים בישראל, וזוהי רק ההתחלה מכיוון שרוב הספורטאים הם בסך הכל ילדים כיום.

סמיונוב, על המתקן בכפר סבא: "לפני בערך עשר שנים היה כאן איצטדיון עם חול שאף ילד לא רצה להתקרב אליו. כל ילדי העיר הלכו לכדורעף, כדורגל וכדורסל כשרק כמה אוהבי אתלטיקה הגיעו לכאן. לפני שלוש שנים שיפצו את המתקן, שמו מסלול רקורטן 300 מטר, הביאו מזרן לקפיצה במוט וכיום זהו המקום הפעיל ביותר בעיר. גם סתם אזרחים, לא רק אתלטים, מגיעים בשעות שאחרי פעילות האתלטיקה ועושים כאן ספורט להנאתם. פשוט כיף לראות איך מפוצץ כאן. יש מכשירי כושר ואתה רואה מלא בני נוער רצים, מתעמלים, עושים מתח ומקבילים".

הפועל אורן השרון נקרא על שם יריב אורן ז"ל, מבכירי הספורט הישראלי ומרכז הפועל כמאמן וכמנהל רשות הספורט. עד השנה ניווט את המועדון המאמן הוותיק אמנון גור יבל"א, אף הוא בכיר לשעבר במשרד הספורט הממשלתי. אמנון אימן בעצמו את הרצים למרחקים ארוכים והעלה את המועדון על המפה. לפני כשנה הוא פרש לאחר עשרות שנות פעילות, וסמיונוב לקח את המושכות יחד עם האחראי הניהולי שלמה יניב.

סמיונוב: "כמו שאומרים באתלטיקה, אנחנו מנסים להיות יותר חזקים, יותר מהירים, יותר גבוהים. החלום שלי הוא לפתח את המועדון ולקיים כאן תחרויות שהן חגיגה לקהל כמו בחו"ל, לכל התושבים. רק לאחרונה, באמצעות איגוד האתלטיקה, רכשתי מתקן המאפשר תחרויות קפיצה במוט ורוחק בכיכר העיר, חוף הים או קניון סגור, כפי שרואים בעולם. התחום הזה נהיה מאוד פופולארי כיום. עכשיו נקווה שהקורונה תיעלם, שחוגי הילדים יחזרו ונוכל לממש את כל התכניות".

פרט למרתוניסטים וקופצות המוט, הפועל אורן השרון גאה גם באלוף ישראל בקפיצה לרוחק, גילרון צבקביץ, ובאלוף הקדטים עדן סלע, שקבע קריטריון לאליפות הבלקן, הן ברוחק והן בריצת שליחים אבל משבר הקורונה, כידוע, ביטל את התוכניות הבינלאומיות. סלע אף היה אלוף עד גיל 16 בריצות 80 מטר ו-300 מטר, והוא נחשב כישרון מבטיח ביותר.

סמיונוב: "סגר הקורונה שיבש לנו את התכניות אבל עדיין עשינו עונה יפה ואנחנו מתכוננים חזק לעונה החדשה. אולי כבר ביום חמישי הקרוב בתחרות אתנה בהדר יוסף נראה שיא ישראלי חדש עד גיל 16 לקפיצה במוט מצד נטע קורן. היא רק בת 14, עוברת 3.50 מטר, והיא תוכל לשבור את השיא של עדן זיו שלנו. עדן עצמה כבר מתמודדת על הקריטריון לאליפות אירופה עד 18, ואלה רובינשטיין עברה קריטריון עד גיל 20 לאליפות הבלקן. יש אצלנו עוד הרבה בנות המתקרבות לתוצאות האלה. כרגע אין הרבה בנים אבל יש ילדים קטנים שמסוגלים לצמוח ולהתקדם".

שיאנית ואלופת הבוגרות, נעמה ברנשטיין, התאמנה בשנים האחרונות והתגוררה בפולין, וכשחזרה לארץ והחלה להתאמן עם סמיונוב, זינקה מתוצאה של 4.05 מטר אל 4.25 מטר. למרות שהקריטריון לאליפות אירופה, 4.70, נראה רחוק, סמיונוב מאמין: "הכל בראש שלה.היא בחורה חזקה וצריכה הרבה עבודה".

רק השנה, כשהחל לשמש מנהל מקצועי, הכיר סמיונוב מקרוב את מרכז הפועל, שמלווה במשך שנים את הצמיחה של המועדון. סמיונוב: "אני מקווה להצעיד את האתלטיקה בכפר סבא תחת דגל הפועל. שיתוף הפעולה איתם טוב מאוד והאנשים מאוד טובים, אם זה המנכל יורם ארנשטיין ואם זו מתאמת האתלטיקה ג'וליה קדם שמואלי. אני מאוד שמח שאנחנו שם ומרגיש בבית. גם עיריית כפר סבא מאוד עוזרת ותומכת באתלטיקה. אני לא מכיר שום עיר שתומכת כך בענף והתודות הם לראש העירייה רפי סער ולמנהל רשות הספורט שאול מיטלברג".