"היא תאבד את הבתולים. היא לא תוכל ללדת"

אסתר רוט שחמורוב (סער יעקב, לשכת העיתונות הממשלתית)
אסתר רוט שחמורוב (סער יעקב, לשכת העיתונות הממשלתית)
כך אמרו השכנות לאמה של אסתר רוט שחמורוב, כשגילו כי היא עוסקת באתלטיקה בהפועל תל אביב, אי שם בשנות ה-60. לכבוד יום האשה הבינלאומי משחזרת כלת פרס ישראל לספורט והפיינליסטית האולימפית את התחלת הקריירה (60 מטר ב-8 שניות בכיתה ח'), ומייחלת לכך שהשיא הלאומי שלה ב-100 מטר יישבר

"בתקופה בה פרצתי קדימה באתלטיקה היו סטיגמות על נשים. השכנים של אמא אמרו 'מה את שולחת אותה לדבר כזה? נשים לא עושות דברים כאלה. היא תאבד את הבתולים. היא לא תוכל ללדת' ועוד דיבורים כאלה", משחזרת כלת פרס ישראל לספורט, אסתר רוט שחמורוב, אתלטית הפועל תל אביב כל חייה, בראיון לאתר מרכז הפועל לכבוד יום האשה הבינלאומי.

"לא היתה לי שום דמות נשית לחיקוי", מספרת הפיינליסטית האולימפית בריצת 100 מטר משוכות ממונטריאול 76. "צריך לזכור שנשים באותה תקופה לא השתתפו במשחקים האולימפיים במקצועות כמו מרתון, קפיצה משולשת, קפיצה במוט, יידוי פטיש, ריצת 3000 מכשולים. כיום אשה כבר טסה לחלל. וזה לא היה רק באתלטיקה. לא היה אז ג'ודו לנשים ולא כדורגל נשים. אולי בכלל הייתי הולכת לכדורגל אם יכולתי, כי זה מה ששיחקו אצלי בשכונה".

אסתר גדלה במשפחה דתית בשכונת שפירא, דרום תל אביב, והמורים לחינוך גופני, שהתפעלו מהילדה שקופצת 4.70 מטר לרוחק ורצה 60 מטר ב-8.3 שניות בכיתה ו, שלחו אותה עם פתק אל מאמן האתלטיקה בהפועל תל אביב, עמיצור שפירא ז"ל, שנרצח באולימפיאדת מינכן 72. בכיתה ח היא כבר עברה 60 מטר ב-8 שניות.

צילום: סער יעקב, לשכת העיתונות הממשלתית

אסתר משחזרת כיצד הגיעה להפועל תל אביב: "בחופש הגדול אחרי כתה ח הלכתי עם אמא ועם הפתק מהמורה אל משרדי מרכז הפועל ברחוב הארבעה ולא ידענו לאן ללכת שם מרוב דלתות וחלונות, עד שמישהו יצא וראה שאנחנו הולכות לאיבוד. הראינו לו את הפתק והוא שלח אותנו מייד לאימון אצל עמיצור באיצטדיון המכביה הישן ליד הנמל בצפון תל אביב. גם קבוצות הכדורגל של תל אביב התאמנו שם והכדורים כל הזמן היו עפים עלי באימונים, והחזרתי אותם בבעיטה. קראו לי אז, האתלטית הבועטת".

כבר אחרי האימון הראשון, לאחר שהשיגה את עמיצור בריצת 60 מטר, הוא אמר לה 'אני מכוון אותך לאולימפיאדה'. כעבור שנים, במינכן, לפני התקפת הטרור, היא קבעה את השיא הישראלי המיתולוגי בריצת 100 מטר, 11.45 שניות, שלא נשבר עד היום.

כעבור ארבע שנים, למשך יממה אחת היא אף החזיקה בשיא העולמי לריצת 60 מטר, 7.1 שניות במדידה ידנית, אותו קבעה בתחרות באולם ברומניה, אבל למחרת הוא נמחק עלי ידי ספרינטרית שעצרה את השעון אחרי 7 שניות.

עם זאת, אסתר לא מרוצה בכלל מכך שהשיא הלאומי שלה ב-100 מטר עדיין שריר וקיים: "45 שנים זה כבר יותר מדי. זה כבד עלי. יש דור חדש של אצניות מוכשרות כיום ואני מקווה שזה יקרה בקרוב".