החמישייה הפותחת

דורה ושחקני עפולה חוגגים (דאפר מחאמיד)
דורה ושחקני עפולה חוגגים (דאפר מחאמיד)
מנהל המועדון, תומר רחמים
מנהל המועדון, תומר רחמים
עשה את הבלתי יאומן. דורה (דאפר מחאמיד)
עשה את הבלתי יאומן. דורה (דאפר מחאמיד)
השחקן המשמעותי ביותר על המגרש. ערן לוי (דאפר מחאמיד)
השחקן המשמעותי ביותר על המגרש. ערן לוי (דאפר מחאמיד)
סיפור ההישרדות המדהים של הפועל עפולה החל בניצחון הבלתי נשכח 4-5 על אשקלון שהובילה 2-4. קוסם ההישרדויות שלומי דורה והמנהל תומר רחמים משחזרים את שקרה מאז החמישייה המיתולוגית הזו ומקווים לעונה רגועה יותר, כזו שתוביל למסע עלייה עתידי אל ליגת העל בכדורגל. רחמים: "הפוטנציאל של עפולה גדול"

דווקא ההקפאה של הספורט בימי מגיפת הקורונה גרמה לנו שלא לפספס את אחד מסיפורי הספורט הגדולים של הכדורגל הישראלי השנה, ההישרדות של הפועל עפולה בליגה הלאומית. בימים כתיקונם המבצע היה נסתר מאור הזרקורים אבל כשצמרת הספורט בעולם ובישראל כמעט ולא קיימת, אפשר היה להתמקד להתמכר אל מאבקי הפריפריה בליגות המשנה.

המבצע הושלם השבוע בניצחון 0-2 על הפועל מרמורק, ששאפה לתפוס את מקומה של עפולה בליגה השניה ולהעפיל מליגה א על ידי ניצחון במשחק המבחן ברמת גן, אבל מי יכול היה לעצור את העפולאים מאז שהם שבו מפיגור 4-2 מול הפועל אשקלון במשחק העונה של תחתי הלאומית כדי לנצח 4-5 היסטורי והירואי?

"שם החלה התפנית", משחזר מנהל המועדון תומר רחמים. "המהפך במשחק הזה הביא את כל השינוי. המלתחה התחילה להיות מאוחדת ורק נתנו שקט לשחקנים ולמאמן. פשוט קמנו מהקבר, והלב והנשמה של השחקנים החיו את הקבוצה".

אצל המאמן שלומי דורה מדובר בעוד סיפור הישרדות מוצלח מפני שהוא מעולם לא היה חתום על ירידת ליגה. שלומי, שמכיר מצוין את הליגה, הגיע אל בירת העמק כשבקופת הקבוצה שלוש נקודות בלבד וללא אף ניצחון. בהמשך הוא הביא את ערן לוי הוותיק, והשילוב המוצלח ביניהם, שהחל לפני הרבה שנים בהפועל חיפה, הוא חלק מסיפור ההצלחה.

דורה: "מצאתי קבוצה מפורקת עם מצב מנטלי ירוד של השחקנים ומצב מקצועי לא טוב. אין ברירה בסיטואציה כזו אלא להפשיל שרוולים ולהתחיל לעבוד קשה, לייצב את משחק ההגנה, לדבר עם השחקנים בקטע המנטלי כי היה חוסר אמונה בולט במלתחה. אין כאן נוסחת הצלחה כי אתה גם משנה דברים תוך כדי הדרך".

בחלון ההעברות של החורף הוחתמו שחקנים נוספים, הקבוצה התחילה לרוץ ולצבור נקודות אבל אז הגיע משבר הקורונה שקטע את התנופה. דורה: "זה כבר התחיל להתחבר אבל הפגרה פגעה בנו וגם לא חזרנו טוב ממנה. כעבור זמן התחברנו שוב וזה עבד. אני לא יודע אם זה קסם שקשור לרקורד האישי שלי, אבל אני יודע שקיבלנו שקט וביטחון מהמערכת וכשנותנים לך לעבוד מבלי לשפוט אותך אחרי משחק אחד או שלושה משחקים, הדברים מתחברים בסופו של דבר".

ומה יהיה בעונה הבאה? שוב הישרדות?

דורה: "אני מקווה שלא אבל לא מדברים על עליית ליגה. תהיה עונה פיננסית כי אי אפשר להשתולל כספית בתקופה כזו ועוד כשמדובר בקבוצה המתוקצבת על ידי העירייה. אני מקווה לעונה שקטה שלאחריה אפשר יהיה לדבר על עליית ליגה".

רחמים: "אני מקווה שנתמקם בעונה הבאה באמצע הטבלה ושתהיה עונה רגועה. אם במקרה נגיע לצמרת נאמר תודה רבה אבל בינתיים בלי הצהרות. אולי בעתיד זה יקרה מפני שהפוטנציאל של הפועל עפולה הוא גדול. ראש העירייה אבי אלקבץ משקיע במתקנים מתוך תפיסת עולם של חינוך דרך ספורט, והתמיכה שלו חשובה. אנחנו שמחים ונהנים מאוד גם מהקשר המצוין והתמיכה של מרכז הפועל. אני כבר 15 שנה עם הפועל עפולה כך או אחרת ותמיד מוצא אוזן קשבת בהפועל, אם זו רותי, קיכלה או סוזי. כולם".