הגליל הוא אדום

מזל טוב לגליל גלסברג החוגג היום 80. עם הגיעו לגבורות אנו עוברים עמו על כמה תחנות חשובות בחייו, שתמיד מעורבים עם קבוצת הפועל הראשונה בישראל, הפועל חיפה, שבה הוא שימש כחלוץ, מאמן, מזכיר המועדון בימין הגדולים וכהיסטוריון עד היום

הוא גם חורר רשתות במדי הפועל חיפה וגם הפך להיות ההיסטוריון הבלתי רשמי של המועדון. אביו יזם את המרתון הראשון בישראל והוא עצמו חינך דורות של כדורגלנים בעיירות פיתוח. הוא שימש כמזכיר הפועל חיפה בימים הגדולים של רובי שפירא וכיום הוא פעיל בארגון ותיקי הפועל, אז מזל טוב לגליל גלסברג שחוגג היום 80.

גליל הוא אחד השמות החשובים בהיסטוריה של מועדון הפועל הוותיק ביותר בישראל, שנוסד ב-1924 בחיפה. אביו, יצחק גלסברג, סיים שני במרתון שהתקיים בתל אביב ואשר הוא עצמו יזם אותו. מאז גיל הבר מצווה שיחק גליל במדי האדומים של הכרמל, ורק בגיל 50 הוא פרש ממשחק בקבוצת הוותיקים של המועדון.

הוא סיים בהצטיינות את לימודין במחזור הראשון של בית הספר למאמנים בווינגייט והחליט להביא את בשורת הכדורגל אל עיירות פיתוח בהן לילדים לא היו הרבה אפשרויות. "ראיתי ייעוד בלאמן במקומות כקרית שמונה, מגדל העמק, כרמיאל, שפרעם ועוד".

לאחר שגילה את זאהי ארמלי בשפרעם הוא חזר הביתה אל מחלקת הנוער של הפועל חיפה על מנת לבנות דורות חדשים של אדומים מ-1973 ועד שנות ה-90. כשהגיע רובי שפירא כספונסר ובעלים, הוא מינה את גליל לתפקיד מזכיר המועדון. גליל שימש בתפקיד מ-1995 עד 2003, כשהוא חווה אליפות, הופעה היסטורית בגביע אירופה לאלופות, אבל גם את המשבר, את הנפילה וההתאבדות של שפירא, ואת ניסיון המועדון להשתקם מהטראומה.

רחל שפירא, אלמנתו של רובי ז"ל, היתה מהראשונים הבוקר לברכו בטלפון. גליל: "הייתי בן בית אצל משפחת שפירא. אין תחליף לרובי. לא יודע אם אפשר למצוא מישהו מעורב כמוהו שיכול לתמוך ככה בקבוצה".

לכבוד חגיגות ה-80 של הפועל חיפה כתב גלסברג את פרק הכדורגל בספר המיוחד שיצא לכבוד הארוע, והוא איתר 60 משחקני העבר כדי להזמינם לטקס מרגש.

בין יתר עיסוקיו הרצה גליל על ספורט במילואים, כולל בתעלת סואץ לאחר מלחמת יום הכיפורים. בין יתר סיפוריו נהנה גליל לספר על אותו משחק ליגה ב-1960 בו ניצחה הפועל חיפה 1-6 את מכבי פתח תקוה עם שישייה שלו עצמו. גליל: "החיילים שאלו אותי איזה בונוס קיבלתי על השישייה אבל אני אומר להם את האמת שנולדתי אולי קצת מוקדם מדי. כל מה שקיבלתי זה 100 לירות לחודש וכרטיס נסיעה באוטובוס הביתה".

כיום ממשיך גליל לצפות מהיציע במשחקי קבוצתו ולדאוג לשימור המסורת האדומה: "הייתי מגדיר את פועלי כשומר הגחלת. אני מאחל לקבוצה הנוכחית שתתמיד בעונה היפה שהיא מציגה כיום ותביא נחת לאוהדים".