דולפינריום

לילות בלי שינה, היעדרות שחיינים בכירים ואפילו יכולת הרחוקה מהשיא, כל זה נשאר מאחור בהפועל דולפין נתניה שחגגה זכייה באליפות ישראל לשחייה בוגרים, מקום שני בנוער ומקום שני בילדים. "אנחנו משפחה", מסביר המאמן הראשי דימה ריבינסקי

מי שחושב כי זכייה בתואר קבוצתי בענף ספורט אישי זה עניין טכני טריוויאלי של ספירת מדליות בסיום ומה שיוצא יוצא, לא מכיר מקרוב את התשוקה הגדולה של מועדוני הספורט לחגוג פעם בשנה כמו איזו קבוצת כדורגל הבנויה על פסים בין שחקן לשחקן וטקטיקת הגנה קבוצתית. הפועל דולפין נתניה בעננים. מועדון השחייה הוכתר כאלוף ישראל, וקברניטיו מסכמים בסיפוק כיצד גבר והתגבר השלם על חסרונות חלקיו.

המאמן הראשי, דימה ריבינסקי, לאחר שהושלך אל מימי הבריכה האולימפית בווינגייט בשיא חגיגות הניצחון, יכול עכשיו להתייבש בשקט, להירגע ולהתחיל לישון בלילה: "לא ישנתי בלילות לפני האליפות. כל בעיה קטנה של שחיינית או שחיין הטרידה אותי ולא נתנה לי מנוחה עד שפתרנו אותה במועדון. צריך לאמר שלא הגענו אל התוצאות הכי טובות והשחיינים לא הגיעו אל מכסימום היכולת באליפות הזאת, אבל מנטלית הם הופיעו ונתנו את כל הנשמה כדי לנצח ולקחת את הזהב. כולם תפקדו כמו קבוצה אחת מגובשת, השחיינים וצוות המאמנים. חסרנו שבעה שחיינים בכירים הנמצאים עם הנבחרת או במכללות, אבל ניצחנו עם הצעירים וזה מה שמשמח".

אז נתניה אימפריית שחייה? ריבינסקי מעדיף להשתמש במילה אחרת: "משפחה, יותר נכון. אני לא אוהב את המילה אימפריה כי אימפריות נופלות ומתרסקות. אנחנו תפקדנו בתחרות ולפניה כמו משפחה וזה מה שהביא את הניצחון כי משפחה קשה לשבור".

את הפועל דולפין נתניה הקים סימון דודסון, שצמח כשחיין בהפועל נתניה המקורית אצל המאמן המיתולוגי שמריהו נאבל ז"ל, שהלך לעולמו בגיל 99 לאחרונה. לפני כעשר שנים חזר דודסון מאימון בבני הרצליה אל נתניה כדי להקים מועדון ברוחו של מורו הנערץ, ונראה כי החזון מתממש בעוד שדודסון עצמו משמש היום בתפקיד יור איגוד השחייה.

פרט לניצחון הכללי בנשים ובגברים סיימה נתניה שניה, הן בנוער 18-14 והן בילדים 14-10. ישראל ויינשל, מנהל המועדון: "בנוער עד 18 היינו במרחק פסילה מהתואר. אנחנו רואים היום תוצאה של השקעה גדולה בת שלוש שנים לפחות בבריכות ובתחום המקצועי לצד פעילויות גיבוש תומכות. הגענו לאליפות עם המשלחת הכי גדולה בנוער ובבוגרים ואפשר לאמר שאנחנו מפעל חינוך ספורטיבי גדול".

יבגני מאמין, עולה חדש מאוקראינה, נבחר כמצטיין האליפות, והוא חלק מקבוצת עולים שנקלטה במועדון, מאמריקה ומאוקראינה. ויינשל: "זו רק תחילת קצירת פירות התלכיד שיצרנו במועדון ועכשיו אנחנו עם הפנים לטוקיו 2020, שזה העיקר".

תמונות: עופר רשוק