דוד קושניר הלך לעולמו

(איגוד האתלטיקה)
(איגוד האתלטיקה)
(מהאוסף הפרטי של רוגל נחום)
(מהאוסף הפרטי של רוגל נחום)
(מהאוסף הפרטי של רוגל נחום)
(מהאוסף הפרטי של רוגל נחום)
(מהאוסף הפרטי של רוגל נחום)
(מהאוסף הפרטי של רוגל נחום)
(מהאוסף הפרטי של רוגל נחום)
(מהאוסף הפרטי של רוגל נחום)
(מהאוסף הפרטי של רוגל נחום)
(מהאוסף הפרטי של רוגל נחום)
דודי קושניר ז"ל הוא בין המעטים עליהם ניתן לאמר כי היה מהיר יותר, גבוה יותר, חזק יותר. אתלט מופלא, שובר שיאים עם תוצאות חסרות תקדים, מאמן ומחנך של דורות, איש חקלאות שורשי, דמות למופת. בגיל 89 נפרד הספורט הישראלי מספורטאי ומאמן שממש הקפיץ כלפי מעלה, הן את טבלאות השיאים והן את הדור הבא. יהי זכרו ברוך

18.10.2020

הספורט הישראלי נפרד היום מדודי קושניר ז"ל, הישראלי הראשון שקפץ רחוק יותר מ-7 מטרים והראשון לעבור מעל 14 מטרים בקפיצה משולשת. ייצג את ישראל פעמיים במשחקים האולימפיים, העמיד דורות של אתלטים כמאמן, זכה בפרס משרד הספורט על מפעל חיים, עיטור "לאיש כפועלו" של מרכז הפועל ויקיר העיר חולון. אלה רק חלק מציוני הדרך של דמות מיוחדת, של ספורטאי ומחנך. ממש עד לפני כמה שנים, הרבה אחרי שחגג 80, המשיך דודי לעמוד ליד בור הקפיצה לרוחק באיצטדיון הלאומי בהדר יוסף ולהדריך צעירים, והכל מאהבה גדולה לאתלטיקה, לספורט.

דודי גדל בכפר יחזקאל שבעמק יזרעאל והתחנך על חקלאות, מקצוע אותו לימד גם בחולון, שם לימד במקביל חינוך גופני ואימן לאחר שפרש. הוא היה כישרון ענק, בעל שיא אישי העומד על 7.43 מטר בקפיצה לרוחק לאחר שהחל את הקריירה בעת בה לא עברו בישראל את גבול 7 המטרים. הוא היה החלוץ. הוא גם החזיק בשיאים לאומיים בקרב עשר וקפיצה במוט, והיה אלוף ישראל בריצת 100 מטר. קושניר הופיע במשחקים האולימפיים מלבורן 56 ורומא 60, ואף שיחק כדורגל בהפועל בלפוריה, מועדון ידוע ומכובד בשנות ה-50. בגיל 46 הוכתר קושניר כאלוף העולם לוותיקים עם 6.52 מטר בקפיצה לרוחק.

לאחר שהחל דרכו בהפועל יזרעאל כספורטאי, אימן לאחר פרישתו בהפועל רמת גן, מכבי תל אביב, אסא תל אביב, הפועל עמק חפר, והחל משנות התשעים בהפועל חולון, וכמובן, בנבחרת ישראל. שר המשפטים אבי ניסנקורן, שהיה אלוף הנוער בריצת 200 מטר, היה חניך שלו, אבל האתלט הבכיר ביותר שצמח אצל קושניר הוא רוגל נחום, כיום המנהל המקצועי של איגוד האתלטיקה ומאמן.

רוגל שבר את שיאי ישראל ברוחק, משולשת וגובה תחת הדרכת קושניר, אליו הגיע בגיל 17. השיא המדהים במשולשת, 17.20 מטר, אותו עבר רוגל פעמיים, מחזיק עד היום. ב-1956 הגיע קושניר אל אולימפיאדת מלבורן שבאוסטרליה לאחר שהפליג באוניה, ואילו בשנת 2000 הגיע רוגל במטוס אל האולימפיאדה השלישית שלו, סידני 2000 שבאוסטרליה.

רוגל: "כל ההישגים שלי בזכותו. דודי לימד אותי כל כך הרבה, כולל התפיסה שלו כמאמן. היו לו מנטורים מגרמניה מאז שהחל בשנות השמונים שיתוף פעולה עם האתלטיקה הגרמנית. זו היתה מתודיקה שלמה אותה אני מיישם עד היום עם חניכיי. הכל צריך להיות מתוכנן ונדרשת המון עבודה קשה. לפי דודי, תכנית אימון היא כמו בניית בניין ואם אתה מחסיר משהו, זה כמו שתהיה חסרה לבנה בבניין. הוא היה איש חינוך, עובד אדמה, ובזכותו עד היום אני המגרף הכי טוב בישראל של החול בבור הקפיצה. כמו כן למדתי מדודי שבני אדם הם כמו חיות במובן הזה שהם מסתגלים לכל התנאים החיצוניים ולכן אין להתבכיין על מזג האוויר, על ציוד, או כל בעיה אחרת, וכך אני מחנך גם את האתלטים שלי".

קושניר התגורר במשך שנים רבות בחולון והטביע חותמו בעיר, הן בהדרכת מבוגרים חובבים והן בטיפוח צעירים בהפועל חולון. יור המועדון שלמה ראובן: "דודיק ואני נפגשנו לראשונה בשנת 74 כאשר הייתי סטודנט במכללה לחינוך גופני בווינגייט.הוא לימד אז בתיכון רמות בבת ים והייתי מוצמד אליו בסטאז'. שם למדתי להכיר את אהבתו הגדולה לאתלטיקה וממנו למדתי רבות. לאחר מכן ב-88 כשהקמתי את הפועל חולון, שמחתי על ההזדמנות לשתף עמו פעולה ולא לשווא קיבל את תואר יקיר הספורט בחולון".

המאמן הראשי בהפועל חולון, רפי גרודצקי: "קושניר היה דוגמא ומופת למאמן אתלטיקה, ולמדתי ממנו המון. היה אתלט דגול ומאמן דגול עם אהבה כבירה לענף ולמקצוע, ושמחת חיים על המסלול. כמו ילד מאושר. היה גם מורה ומאמן במגמת האתלטיקה בתיכון קריית שרת חולון בתחילת דרכה של המגמה, שהיא הבסיס של הפועל חולון עד היום".
יהי זכרו ברוך