בשם 12 המופלאים

בשם 12 מקבלי עיטור "איש כפועלו" של מרכז הפועל אתמול בכנס ותיקי הפועל היה זה דוד בן אשר בן ה-79 שנשא דברים. עיתונאי ומשורר בהווה, ראש מחלקת כושר קרבי בצהל ואלוף משנה במילואים, שחקן ומאמן כדורעף בעברו, ממעצבי הספורט בישראל והכושר הקרבי בצבא

"מחמיא ונחמד לזכות בעיטור המכובד", אמר דוד בשם החבורה הנכבדת של מקבלי העיטור לשנת 2018, "אבל נצבט הלב על כך שמכבדים אותך על עברך המפואר ובכך סותמים את הגולל על ההווה שלך ואומרים לך כי אתה יכול לנוח".


בין הגילאים 15-35 פיתח דוד קריירה ספורטיבית כשחקן כדור-עף: בשנים 1954–1960 זכה במסגרת הפועל עין-שמר, הקבוצה הבולטת בכדורעף בשנות החמישים, בשש אליפויות הליגה הלאומית (ליגת העל) ובגביעי המדינה, שיחק ואימן קבוצות נוספות בליגה לאומית וארצית. בנוסף, אימן את נבחרת צהל. בשנים 1956–1963 שיחק בנבחרת ישראל במשחקים בינלאומיים. בשנות השבעים שימש כמאמן נבחרת ישראל לנוער והוביל אותה פעמיים לשלבי הגמר של אליפות אירופה.

במהלך שירותו הצבאי בנח''ל למד לתואר מורה בכיר במכללה האקדמית. שימש כחבר בוועדות האיגוד האירופי והישראלי בכדורעף וכיהן כחבר בארגון מאמני הכדורעף בהתאחדות לספורט בישראל. בשנות השמונים היה חבר בוועדת כדור-עף חופים באיגוד האירופאי במשך 5 שנים בהן היה מבין מעצבי אליפות אירופה בכדור-עף חופים. ב-1976 היה מאמן נבחרת נכי צהל בכדורעף במסע בארצות הברית. כמו כן היה מנהל אגף הספורט של ארגון הספורט של החרשים בישראל (אס"ח) והכין אותם לאולימפיאדת החירשים ברומא.


במסגרת שירותו הצבאי הנהיג בן-אשר חובת מבחן כושר לצורך עלייה בדרגה של משרתי הקבע וחובת מעבר קורס מ"כים על ידי מדריכי הכושר הקרבי. בהיותו ראש ענף העלה הצעה שאושרה, להפוך את ענף אימון גופני בצהל למחלקת כושר קרבי ושם המקצוע שונה מ"אימון גופני" ל"כושר קרבי". הכניס את חובת המעבר של בוחן בר-אור לכושר קרבי כמדד לעלייה בדרגה, יצר את סמל מערך הכושר הקרבי אשר נישא על דש חולצת המדריכים עד היום ומשמש כתג השרוול של אנשי מערך הכושר הקרבי. ב-1979 יזם את מרוץ גולני מהחרמון ועד אילת, בשיתוף מח"ט גולני תא"ל דוד כץ, אשר מתקיים עד היום.

לאחר שחרורו מהצבא נשא בתפקידי ניהול בהסתדרות, משרד הקליטה, בית ברל, עיריית נתניה, הפועל, האגודה לקרב מגע ועוד.

דוד בן אשר: "יש לכבד מאוד את מרכז הפועל על ההתמדה במסורת של כנס הוותיקים והענקת עיטור 'איש כפועלו', ייאמר לזכות המנכל יורם ארנשטיין והאחראים על נושא הוותיקים בהפועל, אביגדור דגון וסולומון סטולר. זה לא מובן מאליו להתמיד במסורת זו הנותנת הרגשה טובה ומעידה על היחס של מרכז הפועל לוותיקיו. שמחתי לברך בארוע בשם 12 המופלאים".