בסוף המדבר יש יד

(הפועל חבל אילות)
(הפועל חבל אילות)
(הפועל חבל אילות)
(הפועל חבל אילות)
אודי גת אילות אורן אלמוג יד סילביו קוגן אנדרס רז גל רונדיק גל קדם מדו (הפועל חבל אילות)
אודי גת אילות אורן אלמוג יד סילביו קוגן אנדרס רז גל רונדיק גל קדם מדו (הפועל חבל אילות)
סילביו קוגן אילות אנדרס קוגן יד אורן אלמוג (הפועל חבל אילות)
סילביו קוגן אילות אנדרס קוגן יד אורן אלמוג (הפועל חבל אילות)
(הפועל חבל אילות)
(הפועל חבל אילות)
המסע של סילביו קוגן מארגנטינה ועד קיבוץ יטבתה הניב סיפור על כדוריד במקום בלתי אפשרי. הפועל חבל אילות, כיום עם נציג באקדמיה בוינגייט, נציגה בנבחרת הקדטיות ושני סרבים, מאריכה את מפת הכדוריד הישראלי. סיפור לא חלבי

ענף הכדוריד זקוק בכל נקודה על המפה למשוגע לענף, רצוי עם משפחה שספוגה אף היא בשגעון למשחק. קיום התנאים הללו יכול להרים מועדון רציני, אפילו במקום בו לא היית מדמיין כי הכדוריד יגיע לשם. בסוף המדבר יש ים, אבל קצת לפני הים, בפאתי המדבר, יש מועדון כדוריד, שעצם קיומו היומיומי הוא סיפור מדהים.

רק כדי שהילדים יגיעו לאימונים של הפועל חבל אילות צריך שלושה אוטובוסים כדי שיאספו את השחקנים מכל רחבי היישובים של המועצה האזורית. כמעט כל משחק חוץ נגד קבוצה הממוקמת צפונית לנגב דורש 5-4 שעות נסיעה לכל כוון, ולאחר מכן, בדרך הביתה, רק הפיזור בכל הקיבוצים והמושבים לוקח יותר משעה. לא פלא שסילביו קוגן, הממונה על השגעון, נאנח: "לא מבינים אותנו".
טוב, האמת שקצת מבינים, כי איגוד הכדוריד, מרכז הפועל והמועצה האזורית תומכת בפרויקט החשוב הזה, ויש כבר ניצני הצלחה. חצי גמר גביע המדינה כתה י', פלייאוף כתה ח', קבוצת נוער בפעם הראשונה בליגה בעונה שעברה, שוערת בנבחרת הקדטיות – רז גל – ונציג ראשון של המועדון באקדמיה לכדוריד שבמכון וינגייט, אנדרס קוגן בן ה-15, כמובן, הבן של סילביו.

סילביו, כיום דירקטור הכדוריד של הפועל אילות, שיחק במולדתו ארגנטינה, אימן שם והתמחה באימון בנות, שעשו דרכן בהמשך אל הנבחרות הלאומיות. לפני 13 שנים הוא עלה לארץ, פתח קבוצה בנצרת עלית, אבל כשרצה לממש את חלומו הישן, לגור בקיבוץ, הוא התגלגל אל יטבתה. הוא פתח עונה עם 18 ילדים וסיים עם 40. הקבוצות שיחקו תחילה במפגשי ידידות מול קבוצות מהדרום בלבד.
העסק השתדרג לכוון הרצינות כשהמועדון קלט שני סרבים, כן, כמעט כמו בכל הכדוריד הישראלי כיום. המאחז הדרומי של הסרבים כולל את סרג'ן רונדיץ, מאמן נבחרת הנוער של סרביה, ואת מדו ברטיסלב, יהודי, לשעבר פיבוט נבחרת יוגוסלביה ואשר משחק גם כיום, בגיל 51, במדי אילות. סרג'ן ומדו גם מאמנים ביחד את קבוצת הבוגרים.

"סרג'ן עשה שינוי ענק בקבוצה", מעיד סילביו. רפי יבדייב, שחקן חולון לשעבר, שעבר מאילת לאחר שהקבוצה שם נסגרה, ואביב פרץ, שחקן הנבחרות הצעירות בעבר, הצטרפו לצוות האימון עוד לפני 'העליה הסרבית', כדי להכין תשתית ראויה והכל בחסות המועצה אילות. גל קדם, כישרון בן 19, שגדל במועדון, עבר לרמת השרון ונפצע, וחזר. "מתקדמים לאט לאט למרות הקשיים", מסכם סילביו בסיפוק. "כל שחקני הבוגרים הם חבר'ה שלנו פרט לסרבים. זה מאוד מרגש".

כרגע הקבוצה משחקת באולם קטן, אבל מגרש חדש נבנה בקיבוץ ובקבוצה מקווים כי בעונה הוא יקבל גם קירוי על מנת לארח משחקים רשמיים. ראש מועצת אילות, אודי גת, ורכז הספורט במועצה, אורן אלמוג, נותנים גב לפרויקט המיוחד, כולל בקליטת הסרבים. לסילביו יש חזון לגבי התפתחות נוספת של המועדון, שבהחלט יכול להשתלב עם אתוס הלחמניה והשוקו של צעירי ישראל: "המקום כאן מדהים ביופיו ואני מקווה שיבואו לכאן שחקנים צעירים מהמרכז לשנת שירות לפני הצבא, או לעבודה מועדפת אחרי הצבא בה מקבלים מהמדינה בונוס. הם יכולים לעבוד אצלנו בחינוך, במפעלי הקיבוץ, בתמרים, ברפת, או בפונדק יטבתה".