בייבי (שייחט) שארק


ירדן שייחט בת ה-5 מצטרפת אל מעגלי השחייה של משפחתה. "המים אוהבים אוהבים אותה", אומר סבא ליאוניד, ממחוללי דור הזהב של השחייה ההישגית במשחקים האולימפיים, כיום המאמן הראשי בהפועל ירושלים ואביו של יגאל, האחראי על דורות של צעירים בהפועל דולפין נתניה, שמעיד: "אי אפשר לגדול אצל ליאוניד ולא להיות שחיין". אבל השייחטים לא ממהרים עם הילדה ומדגישים את חשיבות העיסוק בכללותו: "השחייה היא דרך חיים, אמצעי חינוך. אלוף עולם יש רק אחד אבל כל יתר השחיינים יהיו אלופי עולם בדרך החשיבה, במנטליות". בינתיים, המועדונים שלהם פורחים עם הגב של מרכז הפועל ורק מקווים לשרוד את משבר הקורונה. #כתבה_חדשה באתר #מרכז_הפועל
 
8.9.2020

מזל, או חבל, תלוי את מי שואלים, שהבריכות סגורות בערב שבת כי אם הן היו פתוחות ייתכן ושבט שייחט היה נפגש על שפת הבריכה לארוחה השבועית המסורתית. אולי אפילו במים עצמם. סבא ליאוניד היה אלוף קזחסטן שייצג את ברית המועצות במשחקים האולימפיים סיאול 1988 ושימש כמאמן הראשי של נבחרת ישראל באטלנטה 1996 וסידני 2000. כיום שייחט הוא המאמן הראשי של הפועל ירושלים, הבן יגאל מאמן ראשי של הצעירים בהפועל נתניה, וממש בימים אלה נכנסת אל העסק בתו ירדן בת ה-5, עליה אומר הסבא: "המים אוהבים אותה". בן נוסף של ליאוניד, ארקדי, מאמן אף הוא במועדון הירושלמי וכך המשפחה חולשת ומשפיעה על שניים מהמועדונים הגדולים של השחייה בישראל.

ליאוניד: "שמחתי על כך שירדן נרשמה למועדון בצורה מסודרת אבל קודם שתלמד לשחות. היא אוהבת מים וכיף לה אבל מבחינתי המשימה היא קודם להביא את החניך שלי תומר פרנקל אל המשחקים האולימפיים טוקיו 2021 ואחר כך נראה. השחייה היא ספורט שדורש המון הקרבה והשקעה. אם נראה שיש לה את הכישורים המתאימים אז נשב יחד, אביה ואני, ונחליט מה עושים הלאה. בינתיים עוד מוקדם מדי".

אין אצלכם ברירה אחרת, ספורט אחר, במשפחה?

"האמת היא שהייתי מופתע מכך שהילדים הלכו בעקבותיי למרות שהצעתי להם דרכים אחרות. הם התעקשו והלכו אל השחייה באופן עצמאי. זה כנראה בגנים. ירדן שוחה אצלי בחוות הנוער הציוני, הבית של הפועל ירושלים, בסופי שבוע, וכך אני רואה אותה בפעולה".

יגאל היה אלוף ישראל ב-200 חזה וספורטאי מצטיין בצבא, ואילו ארקדי שחיין חובב. האם אירנה דווקא אימנה טניס. יגאל: "אי אפשר לגדול אצל ליאוניד ולא להיות שחיין. גם לבני בן השנתיים אין סיכוי לחמוק מהבריכה. השחייה היא תמיד נושא השיחה בארוחות ערב שבת ומסכמים ככה את השבוע, מי עשה מה. אבא התווה לנו את הדרך והכל מתנהל תחת שרביטו. ירדן כבר רוצה להגיע לכיתת ספורט".

זו כבר השנה התשיעית בה יגאל שייחט מנהל את מסגרות הצעירים של הפועל דולפין נתניה, מכיתה א ועד בוגרים והוא רואה בכך שליחות חינוכית: "השחייה היא דרך חיים, אמצעי חינוך. אלוף עולם יש רק אחד אבל כל יתר השחיינים יהיו אלופי עולם בדרך החשיבה, במנטליות, בערכים. כולנו באים מהרקע החינוכי של הבית ואנחנו תמיד דנים במפגשים כיצד לשפר את השחייה הישראלית בכללה".

בנתניה ובירושלים פותחים עונה בימים אלה תחת חששות הגבלות הקורונה, אבל עם הרבה אופטימיות. יגאל גאה בדולפינים שלו: "הפועל דולפין נתניה מתנהלת עם כל המערכת בשלמותה. 800 ילדים מתאמנים וזה לא פשוט. הרבה מועדונים אחרים על סף סגירה או שלא חזרו לפעילות מלאה מאז הסגר. הרצון שלנו הוא לא לוותר על הילדים ולנצח את הקורונה".

וגם בירושלים הכמויות מרשימות למרות הכל. ליאוניד: "הרישום אלינו הוא עצום. יש ביקוש ענק ואני מקווה שהקורונה לא תפגע בפעילות. יש לנו תכניות ופרויקטים. חייבים לאתר עוד תומר פרנקלים".

כידוע, מרכז הפועל סייע למועדוני הפועל לעמוד על הרגליים מאז פרוץ המשבר לפני כחצי שנה, וליאוניד שייחט מקווה: "רק שיימשך הקשר הזה עם מרכז הפועל, שהוא קשר הדוק. זה בא לידי ביטוי באירועים ותחרויות, ובסיוע אותו אנחנו מקבלים ממרכז הפועל ואשר מאוד עוזר לנו".