ראשי הקבוצות ישביתו את ליגה א'? "לא יתכן שנשלם סכומים כאלה על ביטוחים"

יעמוד מאחורי הקבוצות. יורם ארנשטיין (שלומי גבאי)
יעמוד מאחורי הקבוצות. יורם ארנשטיין (שלומי גבאי)
נושא ביטוחי השחקנים שוב מעורר סערה לאחר עלייה משמעותית במחירים. יו"ר מרכז הפועל, יורם ארנשטיין: "נמליץ בפני הדירקטוריון לסייע לקבוצות הנזקקות באופן מהותי"

בכל שנה עולה מחדש נושא שמטריד את קבוצות הליגות הנמוכות - ביטוחי השחקנים. המועדונים שנושאים בלא מעט הוצאות מתבקשים לשלם בכל שנה כספים רבים לצורך ביטוח עבור שחקני הבוגרים. השנה המחירים עלו באופן משמעותי וראשי המועדונים החליטו להלחם ואף לשקול השבתה של הליגה כולה. "לא יתכן שקבוצה תבטח 25 שחקני בוגרים ותשלם 100,000 ש"ח רק ביטוח לשחקנים״, אמר יו"ר של אחד הקבוצות.

חשוב לציין כי השנה מדובר בעלייה משמעותית במחירים שעלולה לגרום לקריסה כלכלית עבור מועדונים שלא יוכלו לעמוד בדרישות הכספיות ועלולות להסגר בעקבות כך.

כמו בכל שנה, גם הפעם ינסה מנכ"ל מרכז הפועל, יורם ארנשטיין, לעזור לאותם המועדונים ולנסות ולעזור כלכלית לאותן הקבוצות שיוכלו לעמוד בתשלומים. "מרכז "הפועל" ניהל מו"מ עם כל חברות הביטוח בארץ וגם עם חברת לוידס מבריטניה במטרה להשיג פרמיות נמוכות ככל האפשר. לצערנו חברות הביטוח לא הגישו לנו הצעות זולות יותר. רק חברת מגדל הגישה לנו הצעה והיא גבוהה יותר מההצעה של חב' הביטוח איילון", כך פתח את דבריו ארנשטיין.

יעזור לאותן קבוצות שלא יכולות. ארנשטיין
למה מפרסמים את המחירים רק כמה ימים לפני תום תקופת הביטוח?
"אנחנו מנהלים את המו"מ עם חברת הבטוח כבר בחודש ינואר של כל שנה. לאחר שאנחנו מעבירים את הנתונים הסופיים (באמצע חודש מאי כשעונת המשחקים מסתיימת כמעט בכל הענפים) יושבים האקטוארים של חברת הביטוח מנתחים את נתוני התביעות ואז איילון מגישים לנו את ההצעה. כיוון שאין הסכמה בין הצדדים אנחנו מנסים לכופף ידיים והתוצאה באה לידי ביטוי בפרסום מאוחר של הפרמיות".

קבוצות טוענות כי במכבי המחירים זולים באופן משמעותי. מה הסיבה שבמכבי המחירים זולים יותר?
ראשית, במכבי בשונה ממרכז "הפועל", הביטוח הוא דיפרנציאלי ולא קולקטיבי כמו ב"הפועל". קבוצות במכבי אשר יש להן ניסיון תביעות גרוע נדרשות לשלם פרמיה מאוד גבוה. למיטב ידיעתי, בשנה שעברה גם מכבי פ"ת וגם מכבי הרצליה שילמו פרמיות מאוד גבוהות. יחד עם זאת, במכבי יש פחות ספורטאים מבוטחים מאשר ב"הפועל". בתאונות האישיות עפ"י חוק הספורט יש יתרון לביטוח כמות קטנה של ספורטאים. ניסיון התביעות של קבוצות "הפועל" גרוע ולכן חברת הביטוח, שהפסידה בשנים האחרונות עשרות מיליוני שקלים לא מוכנה להמשיך ברמת מחירים נמוכה כפי שהיה נהוג עד כה.
רק בענף הכדורגל בשנת 2013/14 הוגשו 403 תביעות. אסור לשכוח כי מס' עורכי דין נכנסו לענף וכביכול מתמקצעים בהגשת תביעות בביטוח תאונות אישיות בספורט. במהלך חודש אוגוסט נכנסה חקיקה חדש שפוטרת את הספורטאים הצעירים ואת הספורטאים המשתכרים משכורת חודשית (ומפרישים למוסד לביטוח לאומי) מחובת ביטוח תאונות אישיות עפ"י חוק הספורט. הדבר יצר לחץ על חברת הביטוח עקב קיצוץ משמעותי בתיק הביטוח. הספורטאים הצעירים תמיד היו בולם זעזועים בתיק הביטוח. בולם זעזועים זה, נוכח הפטור מצורך בביטוח לצעירים, כבר לא קיים".

מה אתם מתכוונים לעשות כדי לתת מענה לקבוצות הנאנקות תחת עול הביטוח?
"וועדת הכספים אמורה להתכנס בעוד 10 ימים כדי להחליט ולהמליץ בפני הדירקטוריון לסייע לקבוצות הנזקקות באופן מהותי. מעבר לכך, אנו מנסים לקבל חוו"ד משפטית וגם לבוא בדברים עם המוסד לביטוח לאומי כדי לאשר כי גם ספורטאים העובדים במשכורת חודשית חלקית אשר באופן יחסי - לשעות העבודה שלהם המשכורת גבוהה משכר מינימום, יהיו זכאים לפטור מחובת הביטוח. בנוסף, באנו בדברים עם ח"כ מיקי זוהר כדי לבדוק ביחד עם הממונה על הביטוח באגף שוק ההון במשרד האוצר מענה לעלות הגבוהה במחירי פרמיות הביטוח".