אליפות הפועל באתלטיקה חוזרת

יריב אורן ז"ל (באדיבות משפחת אורן)
יריב אורן ז"ל (באדיבות משפחת אורן)
אליפות הפועל באתלטיקה על שם יריב אורן חוזרת אל המפה ומשמשת שוב כמפגש חשוב בו מיטב אתלטי ישראל בכל הגילאים נאבקים על הפרסים ועל כרטיסים לתחרויות הבינלאומיות החשובות של השנה. היום באיצטדיון הלאומי בהדר יוסף משעה 15:00

לאחר שנה אחת של הפסקה, מתחדש אחד המפעלים המסורתיים וההיסטוריים של הספורט הישראלי, אליפות הפועל באתלטיקה על שם יריב אורן.
בין האירועים הבולטים: קרב מסקרן בין שיאנית ישראל לקפיצה במוט (4.10 מטר), מיכל טוקר, כישרון צעיר ועולה ממכבי תל אביב, לבין השיאנית עד ממש עד לאחרונה, נעמה ברנשטיין מאתלטי הנגב באר שבע (19:30). במקביל, בתחרות הגברים, איתמר באסטקר (תא) ששב מעונת המכללות באמריקה, והכישרון העולה ממכבי ראשלצ, עמל חסנוב, שמצמצם פערים מהצמרת בהדרגה, כמעט מדי תחרות.

ויקטור זגינאיקו מהפועל עמק חפר, אלוף ישראל ביידוי פטיש, יופיע החל משעה 15.00, ואילו האקשן העיקרי על המסלול יחל אחרי 17.00, כשאחד מבכירי האצנים של ישראל, מאור סגד, יתמודד בריצת ה-110 משוכות, מקצוע בו הוא מדורג 6 בכל הזמנים. לאחרונה, סגד היה לישראלי השני שיורד מ-51 שניות ב-400 משוכות כשפספס ב-13 מאיות את גמר מכללות ארצות הברית. בריצה מחר הוא יפגוש להתמודדות מסקרנת את אלוף ישראל ב-110 משוכות, דור חיון. שניהם שייכים לאתלטי הנגב אבל חניכים של רפי גרודצקי, המאמן הראשי של הפועל חולון ומנהל התחרות. הפועל חולון יציג שפע של כשרונות צעירים, האחראים בין היתר לזכייה באליפות הארצית לבתי ספר ולייצוג ישראל באליפות העולם לבתי ספר. החניכות והחניכים של גרודצקי, מאמן התיכון, ממלאים את השורות של כל תחרויות האתלטיקה השונות בישראל עם נוכחות מרשימה ברוב המקצועות.

השניים רשומים גם לריצת ה-200 מטר כעבור שעה, כשבמקביל, גם ריצת הנשים למרחק זה מסקרנת בעקבות פריחת הספרינט הנשי והשיא הלאומי הטרי בריצת 100X4 מטר בסוף השבוע האחרון.
היי-לייט נוסף של התחרות (16.45): קפיצה לגובה נשים, שם אלופת ישראל חנין נסאר (בש) תנסה לשבור לראשונה עבורה את מחסום ה-1.80 מטר, וכן תחרות הטלת הכידון עם השיאנית הטרייה עד גיל 23, נועה מאור (ראשלצ).

מאוחר יותר יתחיל שלב הריצות הארוכות, שם יופיעו מתחרים רבים של הפועל "רצים בעבודה" מליגת הספורט במקומות עבודה של מרכז הפועל, שיטעמו וייהנו מתחרות רשמית באיצטדיון. בריצה זו כמו גם בריצה ל-800 מטר תהיה נוכחות גדולה גם של הפועל עמק חפר ושל אתלטי הסמטה דרום תל אביב.

אליפות הפועל מהווה תחרות של הזדמנות אחרונה להשגת כרטיס לפסטיבל האולימפי האירופי עד גיל 18, וכן תחרות קריטריון רשמית לאליפות אירופה עד 23, אליפות אירופה עד גיל 20 ואליפויות הבלקן בכל הגילאים, שייערכו הקיץ.

במהלך התחרות יתקיים הטקס לזכרו של יריב אורן, חתן פרס החינוך על מפעל חיים מאת נשיא המדינה, מנהל רשות הספורט, יור איגוד האתלטיקה, יור מכון ווינגייט, מפקח על החינוך הגופני לתיכונים במשרד החינוך, רכז האתלטיקה בהפועל, מפקד בארגון ההגנה, ולפני הכל, שיאן ישראל לנוער בהטלת כידון ובהדיפת כדור ברזל. על שמו של יריב הוקם מועדון האתלטיקה הפועל אורן השרון על ידי ד"ר אמנון גור ייבל"א, שהקים מתוכו כמה מטובי הרצים והמאמנים למרחקים ארוכים, בהם שיאן ישראל בריצת מרתון, גירמה אמרה, ומאמנו, הרץ האולימפי זהר זימרו.

אחד המועדונים השולח כמות נכבדה של אתלטים לתחרות הוא דווקא מכבי הנגב באר שבע, שבראשו עומד ברוך שפירא, בעבר מפקח\רכז ברשות הספורט תחת יריב אורן. שפירא: "הייתה לי הזכות לפחות יום בשבוע לשתות את הקפה של הבוקר עם יריב וללמוד מאיש ענק שבודדים היו כמותו בספורט הישראלי. יריב היה איש מרשים, עדין, אך חזק מספיק להשפיע. איש שיחה מרשים, חכם ובעל ידע רחב בתחומים רבים. באותם ימים חשתי שהוא למעשה שר הספורט. הוא היה אחד מגדולי המקדמים את הספורט בישראל, החל מהקמת מחלקות ספורט ברשויות מקומיות ,פיתוח מתקנים לספורט, ועד פיתוח הספורט התחרותי והעממי כאחד. הימים שלי כמפקח/רכז רשות הספורט והעבודה במחיצתו יהיו תמיד זיכרון נעים ובלתי נשכח. .יהי זכרו ברוך".