איך להתכונן פסיכולוגית למרתון תל אביב?

מרתון תל אביב יתקיים בשבוע הבא (24.2) בחסות "סמסונג" ובהשתתפות של מאות רצים מליגת "רצים בעבודה" של מרכז הפועל, שחלקם ירוצו לראשונה את המקצה המלא, המרתון עצמו. המירוץ המדהים לחופי תל אביב מושך אליו רצים מכל הגילאים ומכל הרמות. בין אם אתם רצים 5 קילומטרים עם הילדים או את ה42.2 המלא, הכנו לכם 10 עצות ששוות זהב

1. לפני המרוץ
ערב לפני המרוץ תכננו טקס שיעזור לכם להירגע ולהיכנס לראש של הריצה. תבלו בחברת אנשים אהובים, תאכלו ארוחה טובה, תכתבו קצת, תעשו דברים שמרגיעים אתכם. השקיעו בעצמכם ערב של רוגע ומיקוד. כבו את הטלפון והמחשב (כן אתם מסוגלים! ראו סעיף "דיבור פנימי") ופנו מהראש הסחות דעת ונושאים שצריך לפתור ולטפל בהם. הכל יכול לחכות לאחרי המרוץ.

2. רוטינה
רוטינות הן פעולות שחוזרות על עצמן בסדר קבוע ובזמן קבוע. לרוטינות מספר מטרות – הראשונה היא להעסיק את הראש, לדאוג שהמחשבות לא ינדדו לשליליות ויפריעו לביצוע, בנוסף הרוטינות מורידות חרדה משום שהן מוכרות. אחרי הטמעת הרוטינות באימונים הן גם מתקשרות לנו לתחושה של הצלחה וביטחון, וכאשר אנחנו מבצעים אותן בתחרות הן מקושרות פסיכולוגית לתחושות חיוביות ומרגיעות. תבנו לעצמכם רוטינה, אותה תבצעו לפני אימונים וגם ביום המרוץ. הרוטינה יכולה להיות בצורת חימום מסוימת, בלבוש בצבעים מסוימים, בשיר שאתם אוהבים ושומעים בתחילת כל אימון ועוד. תרגלו אותה באופן עקבי כדי להעלות את יעילותה בזמן המרוץ.

https://www.youtube.com/watch?v=LdexkdpkIgk&t=2s

שני זמור
שני זמור כותבת הטור

3. הכינו תוכנית
חלקו את המרוץ למקטעים. כשאנחנו פורטים משימה גדולה לתתי משימות קטנות יותר קל לנו להשתלט עליהן. חלקו לפי קילומטרים, לפי פלייליסט, לפי נקודות שתייה או ג'ל, העיקר שתחלקו. יש אנשים שמתאים להם לחלק להרבה מקטעים קטנים, לאחרים מתאים מספר קטן של מקטעים ארוכים. תתנסו בכמה אופציות ותבחרו למרוץ את מה שהכי עובד עבורכם.


4. דיבור פנימי
דברו לעצמכם בצורה חיובי "אני יכול" "אני אש!" "אני קל!" "קטן עליי". דאגו להגיד לעצמכם (בראש / מול מראה / בקול) משפטים שעוסקים במישור פנימי ולא חיצוני – "אני ארוץ מצוין" הוא משפט טוב יותר מאשר "מזג האוויר יהיה מצוין". אמירות חיובית משפיעות על הביצוע. "אני ממשיך לרוץ, אני מרגיש טוב!" הם משפטים טובים יותר מאשר "לא להפסיק! לא להפסיק! לא להפסיק!". דיבור פנימי הוא ענין של אימון, שנובע מהחלטה מודעת - אילו מילים ומחשבות אנחנו בוחרים להכניס לעצמנו לראש. אפילו אם אתם לא משוכנעים במשפטים האלו במאה אחוז, תבחרו להגיד לעצמכם מילים מגדילות ומחזקות.
"אתה נמצא במקום בו נמצאות מחשבותיך ודא שמחשבותיך נמצאות במקום בו אתה רוצה להיות" (ר' נחמן מברסלב).

5. הדמיה
דמינו את המרוץ. תעשו את המרוץ בראש, שוב ושוב. כאשר אנחנו מבצעים פעולה או מדמיינים שאנחנו עושים אותה, מבחינת הפעילות המוחית קורה כמעט אותו דבר. כשאנחנו מדמיינים שאנחנו רצים מרתון מבחינת המוח אנחנו מבצעים את ריצת המרתון. והרי, אין חכם כבעל ניסיון. התרגול, והחיזוק של הקשרים המוחיים בהקשר לריצה הספציפית מחזקים את המוכנות המנטלית שלנו לביצוע. מומלץ לכתוב תסריט ולקרוא אותו כל ערב לפני השינה – החל מבוקר המרוץ ועד קו הסיום, איך תרגישו, מה תעשו, מה הדרך שתעברו, ככל שתרדו יותר לפרטים הקטנים וככל שהדמיון יהיה יותר קרוב למציאות כך תהיו מוכנים יותר ברגע האמת. מומלץ גם לרוץ או ללכת פיזית על המסלול אותו אתם מתכוונים לבצע ביום המרוץ, ההיכרות הפיזית והמנטלית עם המסלול יכין אתכם בצורה הטובה ביותר.

6. איתור והתגברות על נקודות תורפה במסלול
סרקו את מסלול הריצה המתוכנן שלכם. זהו בו נקודות שעשויות להיות קשות יותר מאחרות עבורכם ולכו אליהן. קחו את האוטו ותגיעו לכל נקודת תורפה כזו במרוץ. בכל נקודה כזאת תעשו משהו חיובי – תשמעו שיר שאתם אוהבים במיוחד, תרוצו בכיף, תאכלו משהו טעים, תדלגו, תרקדו. העיקר הוא לחבר חוויה חיובית עם נקודת התורפה, כך שבזמן הריצה נקודות התורפה של המסלול יהיו קשורות פסיכולוגית לחוויה חיובית של הצלחה והנאה.7. מיקוד שליטה פנימי
כשאנחנו עסוקים בדברים שיש לנו עליהם שליטה אנחנו יכולים ליצור שינוי. בזמן ריצה יש המון גורמים שמשפיעים עלינו: מזג האוויר, רצים אחרים, ארגון האירוע ועוד.. אלה דברים שגם אם נתאמץ מאוד לא נוכל להשפיע עליהם, אז חבל לבזבז עליהם אנרגיה. לעומת זאת, התמקדות בדברים שהם כן בשליטה שלנו יכולה לשפר את הביצוע: הכנה נכונה - פיזית ומנטלית, דיבור פנימי, אמונה בעצמי, מצב רוח ועוד.
תפילת השלווה: "אלי, תן בי את השלווה לקבל את הדברים שאין ביכולתי לשנותם. את האומץ לשנות את הדברים אשר ביכולתי. ואת התבונה להבחין בין השניים".

8. Mindfulness
התמקדו בעכשיו. בהווה. נקו את הראש מכל ההפרעות. תשאירו את העבודה במשרד, את הזוגיות בבית, את הילדים בגן ותהיו רק במרוץ. תתרכזו בתחושות הגופניות שקורות בריצה, תתרכזו בנשימה, בתחושה של האוויר על הפנים, באנרגיה של המוני אנשים שרצים יחד, בדיבור פנימי חיובי. תניחו את כל מה שיהיה והיה באיזו מגירה שאליה תחזרו כשסיימו לרוץ. מומלץ לרשום על פתק את כל הדברים שמטרידים את המחשבה לפני המרוץ, ולשים את הפתק בכיס או אצל חבר, וכשתסיימו את המרוץ תחזרו אל הפתק ותטפלו בכל הנושאים והבעיות האחרות.

9. חייכו
לא רק בשביל התמונות שתרצו לקחת אתכם הביתה מהמרוץ (שזו לבדה כבר סיבה מספקת לחייך). החיוך משחרר אנדורפינים במוח שמסייעים בשיכוך כאב ושיפור מצב הרוח. חיוך, אפילו מאולץ, יעזור לכם להתגבר על מכשולים, יקל עליכם את המאמץ ויסביר למוח שאתם נהנים עכשיו.

10. אחרי המרוץ
תבטיחו לעצמכם פרס. זו יכולה להיות ארוחה מפנקת, או גופיית אימונים חדשה, דייט עם בן/ת זוג, או ערב רגוע על המרפסת עם ספר טוב. תנו לעצמכם צ'ופר על המאמץ, על ההשקעה וההתמדה. בכל זאת, לא כל יום יש מרתון תל אביב!

ככל שתתרגלו את הראש יותר ככה תגיעו יותר מוכנים מנטלית. השריר המנטלי כמו כל שריר בגוף משתפר באמצעות אימון. הכניסו רוטינה קבועה, דברו לעצמכם בחיוביות, דמינו את ההצלחה שלכם לפרטי פרטים. תרגול חוזר של הכלים הללו ישפר את הביצועים שלכם בכל תחומי החיים לא רק בריצה. והכי חשוב, אל תשכחו לחייך!

שני זמור הינה מאמנת מנטלית, מרצה בתחום הפסיכולוגיה של הספורט ב"ווינגיט". ספורטאית מקצועית, בעברה אלופת העולם ואירופה בקרבות חופשיים (פנקרטיון).

לפרטים וייעוץ – 0545462852 שני זמור
לתוכן איכותי וטיפים נוספים מוזמנים לעקוב אחרינו בדף הפייסבוק – "שני זמור אימון מנטלי רגשי לספורטאים" https://www.facebook.com/1mental.trainer