אחד משלנו

יצחק שום (ערוץ הספורט)
יצחק שום (ערוץ הספורט)
אחרי חוויית הירידה חשים היום אוהדי הפועל כפר סבא תקוה חדשה עם העברת הבעלות לידי כוכב העבר והמאמן המעוטר יצחק שום. "שום הוא מלך. הקהל יחזור ליציעים"

לא נעים לרדת ליגה, נכון, אבל כשקבוצת כדורגל מתחדשת בחופשת הקיץ עם בעלים חדשים ותקוה חדשה, האוהדים מתאוששים מהר ובמיוחד כשבעל הבית החדש הוא הכוכב הישן והאהוב. יצחק שום רכש את הקבוצה מידי סתיו שחם, והמועדון הוותיק יוצא לדרך חדשה ומרתקת.

שומי היה שותף לכל שלוש ההופעות של נבחרת ישראל בטורנירים גדולים, כשחקן באולימפיאדת מכסיקו 1968, מונדיאל 1970 באותו מקום ואולימפיאדת מונטריאול 1976. שותף לאליפות ההיסטורית של כפס ב-1982 ולשניים מתוך שלושה גביעי מדינה, ב-1975 וב-1980.

כמאמן הוא העלה את הקבוצה לליגה הבכירה ולאחר מכן עשה קריירה אדירה בארץ ובחו"ל, כולל באימון הנבחרת האולימפית של ישראל וכעוזר מאמן הבוגרת, וכולל זכייה באליפות יוון עם פאנאתינאיקוס. כעת, יש לפניו עבודה קשה בהחזרת המועדון אל הימים היפים, והאוהדים כבר מתרגשים לקראת הבאות. דיברנו עם שניים מהם כדי לשמוע על הלך הרוחות.

אלי שטרן: "אם יש מישהו שאוהדי הפועל כפס חיכו לו שיבוא יום אחד, זה אחד משלהם. בעלים שגדל במועדון בשנותיו הגדולות וזכה יחד עמו באליפות ובשני גביעי מדינה. שומי יכול להחזיר את כפס למרכז הבמה ונראה שהוא מגיע לעמדת הבעלים בדיוק בזמן הנכון".

עמית צנגר: "שום הוא מלך, השחקן הכי גדול שהיה בכפר סבא ואולי האישיות שהביאה הכי כבוד בעיר. הוא מהגדולים בהיסטוריה ויש שאומרים כי אם היה משחק בקבוצה גדולה היו מעריכים אותו יותר. בכל זאת מדובר בשחקן עבר שהשתתף בכל הטורנירים הגדולים של הנבחרת, אולמפיאדה וגביע עולמי, ובנוסף לכך הוא מאמן גדול. לטעמי, חזרתו דומה לחזרת אלי אוחנה לביתר ירושלים מפני שהיא תחזיר את הקהל ליציע".

כבר בימיו הראשונים במועדון מנסה שום לשנות את אופי המועדון מן הקצה אל הקצה בהרחבת פעילות מחלקת הנוער, החתמת מאמנים מקצועיים והפיכת סגל הקבוצה לסגל שברובו שחקנים מקומיים. בפגישה במרכז הפועל, מנכ"ל הפועל יורם ארנשטיין הבטיח כמיטב יכולתו לסייע לקבוצה במיגוון נושאים ובהם סיוע כספי, הקמת קבוצות כדורגל לנשים, שיפור המתקנים באמצעות קרנות הטוטו ובכל נושא אחר אליו יידרש.

בפגישה נכח גם מאמן נבחרת ישראל והפועל כפר סבא בעבר, שלמה שרף, ורכז הכדורגל במרכז הפועל, מיכאל וייסמן.

אגב, שלמה שרף אימן את קבוצת הכדורגל בני יהודה בתקופה בה שימש יורם ארנשטיין כקפטן הקבוצה וזכה להניף את גביע המדינה.