הכירו: האורתודוכסים יפו - דו קיום אמיתי

אורתודוכסים יפו
אורתודוכסים יפו
בימים טרופים אלו, כשאנשים נדקרים ברחובות באמצעות מכשירים חדים וח"כים יהודים וערבים מתכתשים בלהט סביב אתרי פולחן, הדיבור על דו-קיום נשמע קצת נאיבי, שלא לומר תלוש מהמציאות. בטח כשהעימותים מגיעים ליפו, ואוטובוס של אגד נרגם באבנים. אלא שממש קרוב לשם - במגרש הביתי של מועדון ספורט בני יפו אורתודוכסים - שוכן אי של שפיות ותקווה בים של לאומנות ושנאה

כן, במועדון הצנוע מליגה ב' שכולל בשורותיו שחקנים משלוש הדתות, מוכיחים שאפשר גם אחרת. בכמה עוד קבוצות במדינת ישראל תוכלו למצוא היום בעלים ערבי-נוצרי, מאמן יהודי, ותמהיל די מאוזן של שחקנים נוצרים, מוסלמים ויהודים שמתאמנים ומבלים ביחד באחווה ובשלווה? שניים מהיהודים, אגב, חובשי כיפה. אתה מגיע לאימון במגרש צעירי יפו בקצה הדרומי של רחוב יפת, ופתאום הדרבי הטעון בין ביבי לזועבי נראה כאילו נלקח מספירה אחרת. אם תרצו, אין זו אגדה.

"המושג דו-קיום מתממש במועדון שלנו באופן יומיומי", אומר רמי מנצור (40), שחקן האורתודוכסים בעבר והבעלים של הקבוצה בשמונה השנים האחרונות. "יש לנו שמונה יהודים, כששאר הסגל מורכב מערבים נוצרים ומוסלמים. את היציע מאיישים בני משפחה של השחקנים, מכל המגזרים בחברה. גם במחלקות הנוער הקבוצות מאוד מעורבות. יש אצלנו מאמנים מכל הדתות והעדות, ובין שחקני הנוער שלנו ניתן למצוא רוסים, ערבים ואתיופים שמתאמנים באווירה נהדרת. הקבוצה הבוגרת מאוד פעילה ומגובשת גם מחוץ למגרש. השחקנים אוהבים למלא ביחד טפסים של ווינר ומתכנסים מדי פעם לצפייה משותפת במשחקי ליגת האלופות".

לדברי מנצור, המתיחות הגואה בין ערבים ליהודים לא מצליחה לחדור למתחם האימונים: "ברור שהמצב במדינה נכנס לתודעה של כולנו. אנחנו לא חיים בבועה. אנחנו מאוד משתדלים לשים את הרגשות בצד ברגע שמתחיל האימון, ולהתעסק רק בספורט".

אפשר להתנתק ממה שקורה מסביב?
"לכל אחד יש את הדעות שלו, אבל אנחנו מאמינים באימרה 'איש באמונתו יחיה'. אני הרבה שנים במועדון ועד היום לא נתקלתי בוויכוח על רקע פוליטי. השחקנים רוחשים כבוד אחד לשני וכנראה בגלל זה הם לא מדברים על פוליטיקה".

נשמע קצת אוטופי. יש הפגנה אלימה ביפו, קרוב למתחם האימונים, ואף אחד לא מתייחס לאירוע?
"אני יודע שזה נשמע מוזר אבל זה מה שקורה אצלנו. יש לנו בקבוצה שני שחקנים דתיים שמרגישים פה כמו בבית. הם מסתדרים מצוין עם כל השחקנים המוסלמים. החבר'ה בקבוצה חולקים מקלחות משותפות בחדר ההלבשה, נפגשים לעשות על האש וכמובן גם באירועים חברתיים. נוצרו כאן חברויות אמיתיות בין ערבים ליהודים מעבר למגרש הכדורגל. אם ניכנס לפוליטיקה לא יהיה לזה סוף".

המועדון ביפו קיים כבר למעלה מ-30 שנה, אך עבר מספר גלגולים. לפני שלוש שנים הוא עוד נקרא הפועל מועדון ספורט אורתודוכסים, אלא שאז נעשה איחוד עם בני יפו. מבחינה תקציבית הוא נתמך על ידי עיריית תל-אביב, נהנה מתרומות של מספר נדבנים, וגובה משחקניו "דמי שימוש" סמליים.בניגוד לכר הדשא הסינתטי, הגיבוש בין השחקנים מכל הדתות ממש לא מלאכותי. "הקבוצה שלנו היא באמת משהו מיוחד", אומר בגאוות יחידה הקפטן הערבי-מוסלמי עאמר יתים. "אנחנו דוגמה מובהקת לדו-קיום אמיתי. גם בימים האלה, החבר'ה פה מתעסקים בכדורגל וכל הבלגאן בחוץ לא נכנס לאימונים. אין מצב שתראה אצלנו ויכוח פוליטי בין ערבים ליהודים. זה לא קורה ולדעתי גם לא יקרה".

גם ההפגנה שנערכה ממש בסמוך בשבוע שעבר, וגלשה ליידוי אבנים לעבר האוטובוס שחלף במקום, לא גרמה לעאמר לפקפק ביכולת לנהל כאן חיים משותפים. "אני נולדתי וגדלתי כאן", מספר הקפטן. "בילדותי נחשפתי ליחסים מצוינים בין יהודים לערבים. יפו נשארה בעיני סמל לדו-קיום, אפילו בימים האחרונים. מרבית היפואים רוצים לחיות בשקט ובאחווה הדדית. לצערי הרב, בכל מקום תמצא אנשים גזענים".

מה עבר לך בראש כששמעת על יידוי האבנים לעבר האוטובוס?
"לא שמעתי על האירוע בזמן אמת. רק למחרת בבוקר הבנתי שהיה בלגאן. אין ספק שזה מבאס אבל אני לא פוליטיקאי. עבורי המשפחה והכדורגל נמצאים מעל לכל. אולי אתה לא תאמין, אבל אפילו לא זכור לי למי הצבעתי בבחירות. השיחות בחדר ההלבשה שלנו עוסקות במשחקי הליגה ולפעמים בעניינים אישיים. אני מניח שיש שחקנים עם דעה פוליטית מגובשת, אבל זה לא ניכר בשיחות בינינו".

בינתיים ההסלמה נמשכת. בסוף זה עלול להשפיע גם על היחסים בקבוצה.
"חייבים לשים לזה סוף. המנהיגים ממשיכים כרגיל ואנחנו, האזרחים, סובלים. אני מאמין שכולנו בני אדם. ממש לא אכפת אם אדם הוא ערבי או יהודי. העיקר שיהיה שלום".

בינתיים לפחות, ההרמוניה במועדון מניבה פירות גם בצד המקצועי. העונה במחוז דרום א' של ליגה ב' החלה לפני שבועיים, ובשני מחזורי הפתיחה צברו האורתודוכסים 6 נקודות. במחזור הראשון הם אירחו את בית"ר פ"ת וניצחו 0:1, ובשבוע שעבר גברו 1:3 על הפועל-צפרירים חולון. בהתחשב בעובדה שאת העונה שעברה הם סיימו רק במקום ה-8, מדובר בפתיחה מרשימה. את ארבעת השערים עד כה כבשו אטרס עבד אלכרים, עידן שטורם, עבו בוטרוס ורז-עזרא משען.

אלי משען, המאמן היהודי של הקבוצה, סבור שההצלחה נובעת גם מהמרקם החברתי: "אנחנו אולי הקבוצה היחידה במדינה שמכילה שחקנים מכל שכבות החברה. לרמות שזה נראה כמעט בלתי אפשרי, כולם באים לפה רק מאהבת המשחק, מבלי להתעסק בכל הרעשים מסביב. לאחר ההפגנה שהייתה לא רחוק מכאן, היו שחקנים יהודים שחששו להגיע לאימון. הסברנו לחבר'ה שמתחם האימונים בטוח ושאין שום סכנה. מעבר לחשש הטבעי, אנחנו מוכיחים שבני כל הדתות יכולים לחיות ביחד. כמו שאמרתי, אף שחקן אצלנו לא מתעסק בפוליטיקה ואין שמץ של מתיחות בין היהודים לערבים. עוד לא נתקלתי כאן בוויכוח על רקע דתי או לאומני. בחדר ההלבשה הצבנו מערכת הגברה וכל השחקנים שומעים מוסיקה שמחה".ואם יש פיגוע בזמן האימון? אתם לא חיים בוואקום.
"בזמן האימון הפלאפונים מונחים בתיקים ומחשבות השחקנים מופנות רק לכדורגל. אחרי האימון מתקלחים והולכים הביתה. לאף אחד אין כוח לוויכוחים. אנחנו לא שופטים אנשים על פי צבע או דת. מה שמאחד את כולנו זו אהבה עצומה לכדורגל".

אתה רוצה להגיד לי שבבחירות לא התנהל כאן אף דיון פוליטי?
"זה ממש לא מעניין. מבחינתי שכל אחד יצביע למי שהוא רוצה. יש כאן חבר'ה מוסלמים נעימים ומסבירי פנים, שממש כיף לדבר איתם. המועדון שלנו מושתת על גיבוש ואחווה. שחקן שמונע משנאה לא ישתלב בקבוצה".

מה דעתך על מה שקורה במדינה?
"ברור שצירך להיאבק במי שגורם לטרור, אבל אסור לעשות הכללות וצריך לחיות בהרמוניה עם אלה שרוצים שלום. זו הייתה ההשקפה שלי מאז ומתמיד".

מבחינת יהב עטר בן ה-21, שחקן יהודי-דתי שהצטרף למועדון לפני מספר חודשים ממועדון עוצמה חולון, ההגעה לקבוצה היפואית המעורבת נראתה לגמרי טריוויאלית: "כשראיתי את האופן שבו המועדון מתנהל החלטתי להצטרף מבלי לחשוב פעמיים. נכון שיש את כל הדיבורים מסביב, וכל המתח בין ערבים ליהודים, אבל פה מתעסקים אך ורק בכדורגל. גם כשהייתה הפגנה סוערת ביפו לא חששתי לשלומי. ההורים דאגו וביקשו שאהיה זהיר, אבל אני מרגיש מאוד בטוח במועדון כי באורתודוכסים כולם שווים. אין אצלנו מעמדות. אני, לדוגמה, חובש כיפה וציצית ואף אחד לא מסתכל עליי אחרת".

איך אתה מסתדר עם החבר'ה המוסלמים?
"יש לנו בקבוצה גם מוסלמים דתיים, ולא זכור לי שהתגלעו בינינו ויכוחים. לפעמים הם שואלים אותי שאלות בענייני יהדות, רק מתוך סקרנות".

אני סקרן לדעת למי הצבעת בבחירות.
"הצבעתי עבור ש"ס. מבחינה מדינית יש לי השקפה מתונה. אני מאמין שכולנו בני אדם ובסופו של דבר נצטרך להגיע להסדר. בכל אופן, אני לא ממש מתעמק בעניינים הפוליטיים. לדעתי בחיים הכל נקבע מלמעלה ומה שצריך לקרות – קורה".

אדיר שמשי (25), שמשחק זו עונה שנייה בקבוצה המעורבת, מספר שהחרדה מהמצב הביטחוני בהחלט מרחפת לאחרונה בחלל האוויר: "בזמן ההפגנה ביפו ההורים והחברים התקשרו בדאגה רבה. זה מאוד טבעי שהם דואגים לי, אבל אני מגיע לאימונים בלי שום חשש. מהרגע הראשון שהגעתי לאורתודוכסים קיבלו אותי כבן-בית".

ואיך קיבלו את זה בני המשפחה, החברים?
"הייתה הרמת גבה. אנשים בסביבתי הקרובה אמרו לי 'למה אתה צריך את זה, חסרות קבוצות יהודיות? אבל אני לא התייחסתי. התרשמתי לטובה מאיך שהמועדון הזה מתנהל ובחרתי להסתכל רק על הצד המקצועי".

ומה קורה בין האימונים?
"ההנהלה שמה דגש על כל הנושא החברתי ומארגנת ערבי גיבוש. פעם בשבועיים-שלושה כולנו עושים על האש. גם אני באופן אישי, ביליתי לא פעם בחברת השחקנים המוסלמים שלנו. אני לא אבקר בכפר ערבי מרוחק, כדי לא לגרום לאמא התקפת לב, למרות שמבחינתי אין שום בעיה להגיע גם למקומות האלה".

בשלב זה שמשי שולף דוגמה, שממחישה את האווירה המגובשת במועדון: "פתחנו קבוצת ווטסאפ, בהשתתפות כל שחקני הסגל, שמאפשרת לארגן מפגשים גם מחוץ למגרש. הלוואי שכל המדינה הייתה מתנהלת כמו במועדון שלנו".

וגם בקבוצת הווטסאפ אין דיונים על המצב? אנשים שולחים עכשיו תמונות מהשטח וקטעי יוטיוב, לעתים עם הערות לאומניות.
"לא אצלנו. לא מזמן אחד השחקנים הערבים בקבוצה דיווח בווטסאפ על אחד מאירועי הדקירה. אנשים כתבו בתגובה 'אינשאללה שיהיה שלום'. אף אחד לא התחיל להתלהם".

בקרב היהודים בקבוצה, יש שחקנים בעלי השקפות ימניות?
"הבנתי שיש גם כאלה עם דעות ימניות-קיצוניות, אבל זה לא משהו שמורגש ביומיום. אם לא הייתי שואל אותם, לא הייתי יודע. פעם שוחחתי עם אחד היהודים בקבוצה שלנו בנוגע למצב הפוליטי. הוא אמר לי שמבחינה מדינית הדעות שלו מאוד ימניות, אבל ברגע שנכנסים למגרש הוא שם את הכל בצד".

ומה איתך? איפה אתה ממוקם על המפה הפוליטית?
"לפני שהגעתי ליפו הייתי אנטי-ערבי, אבל היום אני חושב אחרת. כולנו בני אדם ואת כל העניינים הפוליטיים עדיף להשאיר לפוליטיקאים".