אדום מטפס

יובל שמלא (Leo Ghukov)
יובל שמלא (Leo Ghukov)
יובל שמלא (Leo Ghukov)
יובל שמלא (Leo Ghukov)
נעה שירן (Leo Ghukov)
נעה שירן (Leo Ghukov)
רם לוין (Leo Ghukov)
רם לוין (Leo Ghukov)
רם לוין  (Leo Ghukov)
רם לוין (Leo Ghukov)
נבחרת ישראל (רועי פלגי)
נבחרת ישראל (רועי פלגי)
ארבעה מתוך חמשת המטפסים הישראלים שקבעו הישגים תקדימיים בסוף השבוע במוסקבה, באליפות אירופה של הענף האולימפי החדש הם ספורטאי הפועל ממועדון טופ טיפוס ספורטיבי נתניה, כולל יובל שמלא המפורסם מ"נינג'ה ישראל", שסיים חמישי ביבשת. החזון האולימפי הוא פריז 2024, ובכלל, צמרת עולמית. בינתיים, מרכז הפועל והמועדונים מכינים את התשתית להצלחות הבאות והספורטאים מסתכלים הכי גבוה שאפשר

29.11.2020

אליפות אירופה בטיפוס קירות הוכיחה כי ישראל על המפה בענף אולימפי חדש זה, ושמרכז הפועל חזק בתמונה עם ארבעה ספורטאי הפועל מתוך חמשת הישראלים שהתחרו במוסקבה במהלך השבוע האחרון. הרביעייה של הפועל מגיעה ממועדון "טופ טיפוס ספורטיבי" שבנתניה והיא כוללת את הכוכב של תוכנית הטלוויזיה "נינג'ה ישראל" מערוץ 12, יובל שמלא, שחתום על הישג השיא הישראלי, מקום 5 ביבשת במקצה האולימפי הבכיר, הקומביינד.

המועדון קיים כבר שנתיים וחצי, ולאחר התחלה בקריית אונו, עבר לנתניה שם פעילים כיום מאות חברים מהם קרוב ל-90 ספורטאים תחרותיים רשמיים, שהמשיכו להתאמן גם בימי הקורונה, כשפעילות הענף נפגעה והוקפאה בארץ ובעולם כולו. ילדים מגיל 6 מתחילים לטפס והופכים להיות תחרותיים מגיל 10. הענף אמור היה לערוך את הבכורה האולימפית שלו בטוקיו 2020 וכולם מקווים כי זה יקרה בקיץ הקרוב אם כי הישראלים לא השיגו את הכרטיס לטוקיו 2021.

ארז הראלי, מנכל התאחדות הטיפוס בישראל: "החזון שלנו הוא להגיע אל המשחקים האולימפיים פריז 2024 ולהיות אחת המדינות המובילות בעולם בענף. אנחנו כרגע בתהליך, עוד לא ברמה עולמית אבל מקווים שעלינו על הדרך לשם. נעבוד קשה ונגיע. הענף עושה את צעדיו ביחד עם הליווי של מרכז הפועל, שם מצאנו אוזן קשבת והתחלנו בשיתוף פעולה. חלק מהעמותות כבר שייכות למרכז הפועל ואנחנו מקווים כי יצטרפו עוד בהמשך. מצאנו במרכז הפועל חבר'ה רציניים שתומכים ועוזרים".

בין ה-20 הראשונים בעולם מצאנו, כאמור, את ארבעת ספורטאי הפועל ממועדון טופ טיפוס ספורטיבי שבנתניה. בראש וראשונה יובל שמלא בן ה-22, שסיים במקום ה-5 באירופה לאחר שהעפיל אל גמר 8 הראשונים ביבשת במקצוע האולימפי, הקומביינד, שמאחד את כל המקצועות. לפני כן סיים שמלא ראשון במקצוע ההובלה, וכן העפיל לחצי גמר מקצוע הבולדר. רק מנצח הקומביינד העפיל לטוקיו 2021 וזכה בכרטיס האולימפי של אירופה.

בן גילו וחברו מועדון, רם לוין, סיים בטופ 20 של הקומביינד ובמקום הרביעי במקצוע הבולדר. אחיו, גבע לוין, רק בן 17, הגיע אף הוא לטופ 20 קומביינד ולחצי גמר הבולדר. נעה שירן, אלופת ישראל נערות ובוגרות, עלתה לטופ 20 קומביינד נשים ולגמר הבולדר.

תחרות הקומביינד, ה"קרב-רב" של עולם הטיפוס מורכבת משלושה מקצים- ספיד (טיפוס מהיר), בולדרינג והובלה, כאשר המנצח מוכרז על פי דירוג משוקלל בשלושתם. גם הפעם, כמו במוקדמות, פתחו הישראלים את מקצה הספיד חלש והשתפרו מאוד במקצים הבאים.


מקצה ההובלה הוא החזק של שמלא, אך הוא הגיע אליו כאשר הוא מדורג במקום האחרון הכללי בגמר. תצוגת טיפוס הירואית במסלול הגמר, עם טופ (סיום מסלול) בזמן מדהים, הציבה אותו במקום הראשון במקצה, והחמישי בסך הכל באליפות.

לאחר התחרות סיכם יובל: "עליתי לטיפוס האחרון בתחרות עם רצון להוכיח לעצמי שאני יכול להיות ראשון. המטרה הייתה להשאיר חותם של הטיפוס הישראלי באליפות הזו ועשינו את זה בצורה מדהימה, הן כנבחרת והן בהישג האישי שלי".

הרנן וסרמן, המאמן המלווה את המשלחת: "ישראל היום על מפת הטיפוס העולמית. הגענו לאליפות אירופה עם ציפיות ולא הפסקנו להתעלות עליהן מהרגע הראשון. גמרים בספיד, בבולדרינג ובהובלה, חצאי גמר, הופעות מדהימות גם לאתלטים הצעירים שלנו, בנשים ובגברים. ביום האחרון שני ספורטאים ישראלים בגמר האליפות, כשרק נבחרת רוסיה הגדולה מצליחה להציג יותר ספורטאים מאיתנו. חלום. אין לי ספק שהטיפוס הישראלי רק ימשיך ויצמח בשנים הקרובות ועוד נראה הצלחות רבות בהמשך".

שגיא לוין, מהוועד המנהל של טופ טיפוס ספורטיבי ואביהם של רם וגבע לוין: "המועדון הביא להישגים תקדימיים עבור ישראל באליפות אירופה, תחרות שהיא גולת הכותרת של הפעילות השנה. התמודדנו עם בעיות לא פשוטות בעת מגיפת הקורונה, אבל הספורטאים לא ויתרו. אנשים אלתרו קירות לאימון בטבע או בחצר ביתם".