אב-וחצריה: הכירו את האבא של הספורטיאדה

יעקב אבוחצירה (מימין) יחד עם יורם ארנשטיין (עדי מלול)
יעקב אבוחצירה (מימין) יחד עם יורם ארנשטיין (עדי מלול)
כמדי שנה מגיע לאילת יעקב אבוחצירה, אב כל הספורטיאדות, כשהוא לבוש בחולצה אדומה בוהקת המעוטרת בסמל "הפועל" על החזה, ועובד במלוא המרץ בכדי שכלל אירועי הספורטיאדה יעברו על הצד הטוב ביותר ללא שום תקלות

הכל נעשה בצורה שקטה ומדוייקת להפליא. אבוחצירה, שחגג אמש (רביעי) את יום הולדתו בחיק חבריו לספורטיאדה, לא נותן לחגיגה להוציא אותו מריכוז והוא נראה נרגש לקראת הריאיון עמו. בין קבלת שיחה בטלפון שלא מספיק לצלצל ועד לאינספור הודעות מתקבלות, הוא משתדל בנימוס להתעלם מהרחשים סביב ולספק את משנתו לאירוע הספורט הגדול במדינה.

כשאפיינתי את הספורטיאדה כ"תחרות חובבים", אבוחצירה מיהר לשלול את התואר שניתן ל"בייבי" שלו. "זו הטעות. חושבים שזו רק ליגה למקומות עבודה, אבל שימו לב. קרוב ל-90 אחוזים הלוקחים חלק בתחרויות היו ספורטאים מקצוענים בעברם. לך ותראה את תחרות הכדורגל. יש שם מפגשי עבר נוסטלגים, אפילו בין שחקני נבחרת", אומר אבוחצירה וממשיך: "נכנסה איזו סטיגמה, אבל זה לא נכון. ספורטאים שסיימו את הקריירה המקצוענית שלהם נכנסים למקום עבודה חדש ומייצגים את המקום בו הם עובדים. אם יורידו את הסטיגמה של "ליגה למקומות עבודה", זה יעזור לנו הרבה".

אבחוצירה, איש אגודת "הפועל" ברבות השנים, המזוהה עם הסמל בליבו ונשמתו, מתרגש כל פעם מחדש מההגעה שלו לאירועי הספורטיאדה: "אני ממש מבסוט שאני רואה את כל אילת אדומה, כולה הפועל. זה סיפוק לראות את כולם מאוחדים ונהנים. אני לא חושב שיש תחרות כזו גדולה בארץ. אפילו המכביה. כל שנה אנו מביאים אנשים מחו"ל שמתפעלים מהתפקוד ומכמות המשתתפים הרבה, 9,000 ספורטאים מ-14 ענפי ספורט".

כמה זמן לוקחת ההכנה להפיק אירוע בסדר גודל כזה?
"זה בנוי מכמה שלבים. למשל המלונות, אני לוקח בסביבות ה-35 מלונות ו-4,000-5,000 חדרים נלקחים מדי שנה. לכן כמה חודשים מראש אני עושה הסכמים עם המלונות וסוגר את הנושא של החדרים. לאחר מכן יש את הצד המקצועי המדבר על המגרשים וסוגי המגרשים. השנה למשל אני נדהם מכמות הנשים שמשחקות כדורשת. הם מתלהבות ומשחקות עם הלב, הראש והנשמה. זה מתחיל להדאיג אותי מה יהיה עם זה בשנה הבאה, כי אילת לא יכולה לספק לי כמות כזו של מתקנים בכדי לספק את הדרישה של הכדורשת נשים".

ראינו השנה את ענף ה"טנדם" שנכנס לספורטיאדה.
"אנחנו ב'טרנד' של להכניס כמה שיותר אנשים בעלי מוגבלויות. השנה עשינו ניסיון והכנסנו כ-90 רוכבים בענף ה'טנדם'. אתמול בפתיחת אירוע ה'טנדם', כמעט וזלגו לי דמעות מהתרגשות. אנו התעקשנו שמתחרי ה"טנדם" יהיו יחד עם הספורטאים שאינם מוגבלים ולא יופרדו, וזה גרם לחיזוק הקשר ואפילו הספורטאים הרגילים התלהבו וחיזקו".
אבוחצירה מבקש להזכיר כי לפני שנתיים הייתה קבוצה של מועדון החירשים שלקחה חלק בענף הקט-רגל. "החירשים הרי לא שומעים את השריקות של השופט, אז החלטנו שברגע שיש שריקה כלשהי, השופט ירים דגל אדום, יעצר המשחק, ויועבר הסבר לחירשים על מה ולמה נעצר המשחק. כך גם בשש-בש בה ישנה קבוצה של חירשים".

ראינו נציגות מרוסיה בענף השחייה. האם צפויים לנו משלחות מחו"ל גם בספורטיאדות הבאות?
"אנו מעודדים קבוצות מחו"ל שייקחו חלק בתחרויות. בכל שנה מתקיימים בחו"ל טורנירים עולמיים של ספורטיאדות. השנה בחודש יוני הולך להתקיים בריגה אירוע אליו מוזמנת גם משלחת מישראל. מצד שני אנו לא רוצים לפגוע בהישגיות של הישראלים. אז אם ישנה קבוצה מחו"ל שזוכה במקום הראשון, הקבוצה הישראלית שתגיע למקום השני תקבל גם היא את המקום הראשון".

יש חשיבה על חידושים לקראת השנה הבאה?
"כמות הדרישה להשתתפות בספורטיאדה הולכת וגדלה בכל שנה ויכול להיות שממש בעתיד הקרוב המתקנים באילת כבר לא יוכלו לתת מענה על כלל הדרישות שאנו מבקשים. כל שנה אנו מחפשים את הפתרונות. כבר בעוד שבועיים- שלושה אנו עושים אליפות באולינג וביליארד בטבריה, בכדי לתת גם לצד השני של הארץ ליהנות מהחוויה. רק בבאולינג הבטיחו את מקומם כ-1,500 איש שזה חסר תקדים. מכיוון שלאילת אין מספיק מתקני באולינג, התחרות הזו עברה לצפון. יכול להיות שלא תהיה בעתיד ברירה ונחלק את הספורטיאדה גם לדרום באילת וגם בצפון לטבריה. מעבר לזה אנו נשמח להגדיל את כמות הספורטאים המוגבלים שייקחו חלק בתחרויות. זה מרגש ומחמם את הלב".